Szpital w Pszczynie przed widmem zamknięcia. Starosta zapewnia, że pacjenci mają opiekę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2018 19:12

Pacjenci zagrożonego ewakuacją szpitala w Pszczynie (Śląskie) mają zapewnioną opiekę medyczną. Lekarze i pielęgniarki nie odejdą od ich łóżek - zapewnili w środę (13 czerwca) przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pszczynie, które chce przejąć prowadzenie szpitala od dzierżawiącej go spółki.

Starosta zapewnia, że pacjenci szpitala w Pszczynie mają zapewnioną opiekę. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Mamy niezwykle silną grupę lekarzy, pielęgniarek, wszystkich tych, którzy zostali i pracują w szpitalu i są zdeterminowani, by pacjenci byli zaopiekowani. Taka jest deklaracja z wczorajszego dnia - nie odejdą od łóżek. Jeśli pacjenci będą potrzebować opieki, nie odejdą, czekając na to, że od 1 lipca starostwo przejmie szpital - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Pszczynie starosta Paweł Sadza.

Jak zaznaczył, starostwo wykonało w ostatnich tygodniach "tytaniczną pracę", przygotowując się na przejęcie szpitala. - Jesteśmy gotowi na przejęcie pacjentów przede wszystkim dlatego, że mamy sprzęt i ludzi - oświadczył.

Spółka Centrum Dializa, której w marcu NFZ wypowiedział umowę na świadczenie usług w szpitalu w Pszczynie, podała we wtorek, że zawiesza działalność tej placówki. Jak powiedział PAP rzecznik spółki Witold Jajszczok, powodem jest brak personelu. - Pracownicy masowo zrezygnowali z pracy, nie chcąc czekać w niepewności. Mieliśmy nadzieję, że poprowadzimy szpital do końca miesiąca, ale nie udało się - stwierdził.

Władze powiatu pszczyńskiego zadeklarowały, że chcą w trybie natychmiastowym przejąć szpital i zapewnić jego nieprzerwaną działalność. W środę wezwały dzierżawcę do wyjaśnień. W przesłanym mediom oświadczeniu wskazały, że pracownicy szpitala deklarują, iż będą świadczyli pracę mimo braku wypłaty wynagrodzenia za maj. Wezwały spółkę do realizacji umowy dzierżawy i zapewnienia funkcjonowania szpitala do końca okresu wypowiedzenia kontraktu z NFZ, to jest do 30 czerwca 2018 r.

Dyrekcja śląskiego oddziału NFZ we wtorek wystosowała komunikat do wszystkich szpitali w promieniu 25 km od Pszczyny z prośbą o udzielenie wszelkiej niezbędnej pomocy w razie konieczności przejmowaniu pacjentów szpitala w tym mieście, wymagających dalszej hospitalizacji.

20 marca 2018 r. dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ rozwiązał umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej we wszystkich zakresach leczenia szpitalnego ze szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez spółkę Centrum Dializa z Sosnowca. Wśród powodów były m.in. negatywne wyniki kontroli przeprowadzonych przez Śląski OW NFZ, Państwową Straż Pożarną i Śląski Urząd Wojewódzki. Umowa została rozwiązana z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Wygasa 30 czerwca 2018 r.

Trwają ogłoszone przez NFZ postępowania konkursowe na udzielanie od 1 lipca 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w zakresach świadczonych przez Centrum Dializa w powiecie pszczyńskim.

Anna Gumułka

Czytaj: Pszczyna: szpital wstrzymuje działalność. Jest oświadczenie NFZ

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum