Szpital w Polanicy-Zdroju apeluje do pacjentów: informujcie o rezygnacji z wizyty w poradniach

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2019 10:55

W Specjalistycznym Centrum Medycznym im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju październiku br. nie odbyło się aż planowanych wizyt pacjentów w poradniach, w listopadzie -  467. Łącznie w ciągu 3 miesięcy liczba niezrealizowanych wizyt w poradniach specjalistycznych sięgnęła 14 proc.

Łącznie w ciągu 3 miesięcy liczba niezrealizowanych wizyt w poradniach specjalistycznych sięgnęła 14 proc. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Jedną z częstych przyczyn kolejek do lekarza mogą być nieodwołane wizyty - przekonuje dyrekcja Specjalistycznego Centrum Medycznego im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju.

Pacjent informując o rezygnacji z wizyty w poradni daje szansę na wcześniejszą wizytę pozostałym oczekującym pacjentom i tym samym przyczynia się do skracania kolejek oczekujących - przekonuje szpital w informacji przekazanej mediom.

Niezgłoszenie się lub rezygnacja z wizyty bez powiadomienia nie daje możliwości przyśpieszenia wizyty kolejnym pacjentom, wprowadza nieoczekiwanie zmiany czasu oczekiwania doprowadzając do niewłaściwych informacji o kolejkach.

W Specjalistycznym Centrum Medycznym im. św. Jana Pawła II w Polanicy-Zdroju w październiku br. liczba wizyt niezrealizowanych wynosiła aż 598, a w listopadzie - 467 wizyt. Łącznie w ciągu 3 miesięcy liczba niezrealizowanych wizyt w poradniach specjalistycznych stanowiła ok. 14 proc.

W celu ułatwienia dostępu do świadczeń ambulatoryjnych zwraca się do pacjentów z prośbą o zgłaszanie się do poradni specjalistycznych zgodnie z wyznaczonym terminem wizyty. Natomiast w przypadku braku możliwości zrealizowania wizyty lub rezygnacji konieczne jest powiadomienie, w miarę możliwości z odpowiednim wyprzedzeniem.

Warto przypomnieć, że odwołanie wizyty jest obowiązkiem ustawowym pacjenta.

Art. 20 ust. 9 ustawy z dnia 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że "w przypadku gdy świadczeniobiorca nie może stawić się u świadczeniodawcy w terminie określonym w trybie ust. 2, 7 lub 8 lub gdy zrezygnował ze świadczenia opieki zdrowotnej, jest on obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym świadczeniodawcę".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum