Szpital w Pabianicach jednak przyjmuje pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 15:03

Po zawarciu porozumień dyrekcji Szpitala Powiatowego w Pabianicach z głównymi wierzycielami, którzy odblokowali środki na koncie szpitala, placówka znów zaczęła przyjmować pacjentów.

- Za marzec wierzyciele odblokowali nam konta. Teraz walczę, by odblokowali je za kwiecień. Odwołałem wstrzymania przyjęć pacjentów. Pracownicy otrzymali pensje za marzec, przygotowuję wszystko, żeby w najbliższych dniach mogli otrzymać pensje za kwiecień - powiedział PAP dyrektor placówki Witold Barszcz.

Dyrektor liczy, że szpital, którego organem założycielskim jest pabianicki samorząd, jako jeden z pierwszych będzie mógł skorzystać z rządowej pomocy w ramach programu „Ratujemy polskie szpitale”.

Pod koniec kwietnia powołana została przez miejski samorząd spółka prawa handlowego Pabianickie Centrum Medyczne. Na razie powołano radę nadzorczą spółki, ale wciąż nie ma ona zarządu, co na razie uniemożliwia jej rejestrację.

Szpital i samorząd kończą przygotowywanie planu restrukturyzacyjnego, który prawdopodobnie 10 maja ma zostać przekazany do opinii NFZ i Banku Gospodarstwa Krajowego. Natomiast w środę Rada Społeczna szpitala ma opiniować uchwałę o likwidacji SP ZOZ-u; później taką uchwałę ma podjąć Rada Miejska Pabianic i rozpocznie się trzymiesięczny okres likwidacji ZOZ-u.

 - W międzyczasie będziemy mogli postulować o środki z oddłużenia jakie nam będą się należały i uzgadniać to z wojewodą. Wtedy będziemy rozmawiać z wierzycielami na temat spłaty zadłużenia - wyjaśnia dyrektor szpitala.

Po zakończeniu procesu likwidacji ZOZ-u, rozpocznie działalność Pabianickie Centrum Medyczne. Witold Barszcz liczy, że samorząd uzyska na oddłużenie szpitala z rządowego programu ok. 70 mln zł; pozostałą część zadłużenia - ok. 30 mln zł - będzie musiał wziąć na siebie.

Pabianicki szpital od połowy kwietnia przyjmował pacjentów tylko w stanach zagrożenia zdrowia i życia ze względu na trudną sytuacją finansową. Placówka ma ponad 100 mln zł długu, a jego konta były zablokowane. Na pieniądze od szpitala czekają jego wierzyciele, których jest 70.

Szpital w Pabianicach dysponuje niemal 600 łóżkami i jest jedynym szpitalem na terenie powiatu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum