Szpital w Łomży otrzymał certyfikat akredytacyjny ministra zdrowia

Autor: PAP - Izabela Próchnicka, Robert Fiłończuk/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2018 13:16

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie) odebrał w czwartek (29 marca) od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego certyfikat potwierdzający spełnienie standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego i jakość usług.

Certyfikat potwierdza spełnienie standardów akredytacyjnych dla lecznictwa szpitalnego i jakość usług Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Łomżyński szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego. Jest piątą placówką w regionie z takim certyfikatem.

Program certyfikacji, prowadzony przez Centrum Monitorowania Jakości, ma na celu doskonalenie opieki szpitalnej. Certyfikat potwierdza wysoką jakość wszystkich procedur realizowanych w szpitalu.

W ocenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który wręczył w czwartek certyfikat dyrektorowi szpitala w Łomży Romanowi Nojszewskiemu, łomżyński szpital z około 600 łóżkami to "poważna jednostka", która zapewnia opiekę "w dużym regionie" i "spełnia wszystkie normy i kryteria jakości".

Minister mówił, że jakość w medycynie "jest w tej chwili jedną z kluczowych kwestii". Przypomniał, że wzrost nakładów na ochronę zdrowia będzie najbardziej odczuwalny w 2020 r., a największy w 2021 r. Zauważył, że najbardziej powinny go odczuć placówki, które postawiły na jakość.

Zaznaczył, że na razie taka zależność nie jest przedmiotem żadnych prac, ale wydaje się to "logicznym rozwiązaniem" przy planowanym w najbliższych latach wzroście nakładów na ochronę zdrowia. Zdaniem ministra powinny powstać - z wykorzystaniem także narzędzi informatycznych - ogólnopolskie rejestry jakości.

Certyfikaty akredytacyjne w Podlaskiem mają także Szpital Wojewódzki w Suwałkach i Białostockie Centrum Onkologii (oba podlegają samorządowi województwa) oraz szpitale w Bielsku Podlaskim i Hajnówce. Szpital w Łomży leczy pacjentów z całego subregionu łomżyńskiego.

Jak podaje szpital w Łomży na swojej stronie internetowej, akredytację sfinansowano w ramach projektu "Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki" z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój 2014-2020 dofinansowanego z UE.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum