Szpital w Lesznie: sposoby na wyjście z długów

Autor: Głos Wielkopolski/ Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2008 13:18

Najprawdopodobniej Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie zakończy ten rok z finansową stratą. Jak twierdzi Elżbieta Barys, radna wojewódzka i przewodnicząca rady społecznej przy szpitalu, to efekt zmiany czasu pracy lekarzy według unijnych dyrektyw.

Ubiegły rok placówka zakończyła niewielkim zyskiem. W tym roku sytuacja znów nie jest dobra.

– Nie chciałbym zbyt wcześnie mówić o tym, jakim ostatecznie wynikiem finansowym zamkniemy ten rok. Przez kilka miesięcy generowaliśmy straty, ale na dziś mogę powiedzieć, że cały czas trwa rozliczanie z Narodowym Funduszem Zdrowia, który od 1 lipca wprowadził nowy system rozliczeń za leczenie szpitalne. Niektóre oddziały, według wstępnych danych, skorzystały na tej zmianie, ale są również takie, jak na przykład oddział anestezjologii i intensywnej terapii, które na niej wyraźnie straciły. Nasza sytuacja jest jednak zdecydowanie lepsza niż kilka lat temu, kiedy szpitalowi groziło zamknięcie, a komornicy zajmowali mienie placówki – uspokaja Tomasz Stroiński, dyrektor szpitala w Lesznie.

Od 2004 roku placówka realizuje program naprawczy. Zaciągnęła na ten cel także wielomilionowe kredyty. Ich spłata potrwa do 2015 roku. W spłacie tegorocznej raty pomoże niewątpliwie Ministerstwo Zdrowia, które przekaże szpitalowi 810 tysięcy złotych na regulację zaciągniętych zobowiązań.

Poza tym szpital szuka oszczędności i dodatkowych źródeł finansowania.

– Każde działanie zmierzające do pozyskania funduszy spoza NFZ przyczynia się do poprawy sytuacji finansowej szpitala. Dlatego staramy się o pieniądze tam, gdzie jest to możliwe na przykład z programu Polcard na zakup sprzętu oraz aparatury medycznej, a także na modernizację i doposażenie szpitala z funduszy Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego – informuje dyrektor Stroiński.

Szpital ma otrzymać też dotację z kasy sejmiku województwa wielkopolskiego.

– Uzyskaliśmy wyższe od planowanych dochody. Trzy miliony złotych z nadwyżki zostały przeznaczone na dotację dla szpitala na dokończenie termomodernizacji, która jest przeprowadzana od kilku lat. Do tej pory przyniosła nam oszczędności sięgające 40 procent – informuje Elżbieta Barys.

W ramach termomodernizacji w szpitalu zostaną wymienione pokrycia dachowe. Część dotacji zostanie natomiast przeznaczona na zakup sprzętu medycznego oraz dostosowanie obiektów szpitala do wymogów Ministerstwa Zdrowia, między innymi na dostosowanie węzłów sanitarnych dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kolejnych dotacji dla szpitala nie wyklucza także samorząd miejski Leszna, który w tym roku dofinansował między innymi zakup ambulansu ratunkowego.

– Dobre relacje z lokalnymi samorządami bardzo mnie cieszą i jesteśmy bardzo wdzięczni za okazaną pomoc. Liczymy na dalszą współpracę oraz wsparcie samorządów – mówi Stroiński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum