Szpital w Katowicach-Bogucicach przerwie leczenie na kilka miesięcy?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2009 11:54

Wojewoda śląski domaga się od władz Katowic informacji o sposobie zapewnienia nieprzerwanego leczenia w Szpitalu im. L. Rydygiera w Katowicach-Bogucicach. Placówka od 1 kwietnia br. zostanie przejęta przez zakon bonifratrów. Pogotowie już od czwartku nie przywozi tu nowych pacjentów.

Kiedy radni wyrazili zgodę na przejęcie szpitala przez zakonników, uzyskali zapewnienie, że nie będzie przerwy w leczeniu. Miasto nie chce wydzierżawić zakonowi starego sprzętu, znajdującego się w szpitalu, o co poprosili teraz bonifratrzy. Brak takiej możliwości może doprowadzić do przerwy w pracy lecznicy.

Bonifratrzy mają już nowe wyposażenie, ale jego zainstalowanie zajmie kilka miesięcy. W tym czasie lekarze i pielęgniarki pozostaną bez pracy i bez uposażenia, a do dyspozycji chorych w mieście będzie o niemal 200 łóżek mniej. Najbardziej ucierpią na tym pacjenci interny, bo tutaj brak łóżek jest szczególnie dotkliwy.

Sprawą zainteresował się wicewojewoda Adam Matusiewicz. 3 marca wysłał do prezydenta Piotra Uszoka pismo z prośbą o niezwłoczne przedstawienie szczegółowego harmonogramu przekazania szpitala bonifratrom, uwzględniającego, zgodnie z uchwałą rady miasta, nieprzerwane leczenie. Po tym piśmie było kolejne, na żadne nie otrzymał jednak odpowiedzi - podaje Gazeta Wyborcza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum