Szpital w Katowicach Bogucicach nie przerwie leczenia

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zrowia • • 31 marca 2009 09:27

Zakon bonifratrów i władze Katowic podpisały jednak umowę gwarantującą, że po 1 kwietnia Szpital Miejski im. L. Rydygiera w Bogucicach nie przerwie leczenia. Bonifratrzy zdecydowali się wydzierżawić aparaturę znajdującą się w szpitalu na warunkach zaproponowanych przez miasto. Od 1 kwietnia placówka stała się własnością zakonu, ale nie bonifratrzy nie mają w nim własnego sprzętu medycznego.

Rada Miasta Katowic kilka miesięcy temu podjęła uchwałę o likwidacji miejskiego szpitala im. Rydygiera i przekazaniu budynku zakonowi bonifratrów, ich prawowitemu właścicielowi. Szpital miejski miał działać do 31 marca, a od 1 kwietnia już jako placówka zakonna.

Pojawił się jednak problem z dzierżawą sprzętu, m.in. łóżek i aparatury. Zakon nie mógł wyposażyć szpitala w swój sprzęt nim z placówki nie wyprowadzi się miasto. By móc kontynuować nieprzerwanie leczenie bonifratrzy chcieli więc wydzierżawić na kilka miesięcy sprzęt należący do Katowic. Miasto stało na stanowisku, że sprzęt może tylko odsprzedać. Tego z kolei nie chcieli bonifratrzy tłumacząc, że miasto żąda za dużo pieniędzy, a sprzęt jest stary.

W ostatnej chwili, po trwających długie tygodnie negocjach, władze Katowic zgodziły się jednak na dzierżawę, ale pierwotnie proponowaną stawkę - 60 tys. zł, podwyższyły dziesięciokrotnie zaznaczając, że cała suma ma być wpłacona jeszcze przed podpisaniem umowy. Kilka godzin później zakon zgodził się na te warunki. Szpital będzie więc od środy przyjmować pacjentów, choć na razie w ograniczonym zakresie. Nowa dyrekcja zapewnia, że pełną parą szpital zacznie działać już za kilka tygodni, kiedy część wyposażenia zostanie wymieniona na nowe.

Porozumienie gwarantuje też, że większość dotychczasowych pracowników szpitala zatrudnionych teraz przez bonifratrów (ok. 270 osób) nie będzie miało przerwy w pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum