Szpital w Kaliszu wcześniej zrezygnuje z opłat za pobyt przy dziecku

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2019 13:09

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu od 1 lipca 2019 r. znosi opłaty związane z towarzyszeniem dziecku lub osobie niepełnosprawnej w szpitalu. To dobra wiadomość dla rodziców chorych dzieci, którzy do tej pory byli narażani na koszty w związku z obecnością przy chorym dziecku na oddziale szpitalnym.

Szpital w Kaliszu wcześniej zrezygnuje z opłat za pobyt przy dziecku
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Decyzja kaliskiego szpitala nie należy do wyjątkowych. Do takich zmian zarządzających szpitalami zmusza znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która wchodzi w życie 3 lipca. Szpital w Kaliszu zdecydował się o dostosowaniu do zapisów ustawy dwa dni wcześniej - pisze portal Nasze Miasto.

Jak podkreślał w trakcie procedowania ustawy minister zdrowia Łukasz Szumowski, taka zmiana przepisów to nie koszt, ale inwestycja. Wszystko dlatego, że korzyść z tego, iż matka jest z dzieckiem jest tak bardzo duża, i emocjonalna, i medyczna, i ludzka. Przyjęte rozwiązania przewidują bowiem, że pobyt dla rodziców i opiekunów przy chorych dzieciach i osobach niepełnosprawnych w stopniu znacznym w placówkach będzie bezpłatny.

- Narodowy Fundusz Zdrowia będzie to refinansował, oczywiście w pewnej stawce, którą teraz analizujemy - poinformował minister.

W myśl obowiązujących obecnie przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy pacjencie powoduje dla szpitala dodatkowe koszty (związane z korzystaniem z łóżka, pościeli, odzieży ochronnej, mediów i wyżywienia), to ponosi je - jeśli chodzi o dziecko - przedstawiciel ustawowy (rodzic, opiekun). Szpital może, ale nie musi pobierać opłat.

W rzeczywistości bywało tak, że rodzice z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe opłaty związane z pobytem w placówce medycznej. Opłaty pobierane przez szpitale były bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie były wysokie, to przy dłuższym pobycie mogły stać się obciążeniem dla rodzinnego budżetu.

W Kaliszu za jedną dobę trzeba było zapłacić 15 zł za tak zwane łóżko hotelowe. Kwota ta pokrywała koszty związane z wymianą pościeli, czy korzystaniem z mediów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum