Szpital w Gorzowie Wlkp. idzie do sądu: zarzut dla pacjenta-palacza oraz pacjenta, który nie reagował

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 16:15

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. skieruje do sądu rejonowego w Gorzowie sprawę podpalenia materaca przez jednego z pacjentów na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej. Do zdarzenia doszło we wtorek (19 stycznia).

Szpital w Gorzowie Wlkp. idzie do sądu: zarzut dla pacjenta-palacza oraz pacjenta, który nie reagował
Wielu pacjentów nic sobie nie robi z obowiązujących w szpitalu przepisów i rygorów. Fot. Archiwum

Szpital zarzuca pacjentowi stworzenie realnego zagrożenia życia i zdrowia pacjentów i personelu oddziału. Konsekwencje ma też ponieść mężczyzna, który przebywając w jednej sali z palaczem nie zareagował na to niewłaściwe zachowanie.

To skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie. Tylko dzięki szybkiej reakcji naszego personelu i straży pożarnej udało się zapobiec nieszczęściu. To zdarzenie mogło mieć tragiczne skutki - podaje Jerzy Ostrouch, prezes lecznicy w komunikacie prasowym. - Niestety z podobnymi, równie niebezpiecznymi sytuacjami przychodzi nam się mierzyć co jakiś czas.

Wskazuje, że wielu pacjentów nic sobie nie robi z obowiązujących w szpitalu przepisów i rygorów.

- Notorycznie zdarza się włączanie przez nich ręcznych ostrzegaczy pożarowych. Pacjenci traktują to jak zabawkę, a to są mechanizmy, które czuwają także nad ich bezpieczeństwem - zwraca uwagę.

Prezes szpitala ostrzega, że każde zachowanie, które może skutkować stworzeniem zagrożenia życia lub zdrowia pacjentów i personelu będzie zgłaszane na policję.

Gorzowski szpital przypomina, że palenia tytoniu w placówkach służby zdrowia zabrania ustawa z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Punkt 1 ustęp 1 artykułu nr 5 tego aktu prawnego głosi, że zabrania się palenia wyrobów tytoniowych na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne. Ustawa nie przewiduje wyznaczania miejsca na palarnię dla tego typu jednostek.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum