Szpital w Białymstoku z certyfikatem akredytacyjnym. Może dostać nawet 1,5 mln zł rocznie

Autor: PAP • Źródło: PAP22 lutego 2022 16:36

Szpital wojewódzki w Białymstoku otrzymał certyfikat akredytacyjny, który potwierdza spełnienie procedur gwarantujących bezpieczeństwo pacjentom i personelowi. Może dostać 1,5 mln złotych.

Szpital w Białymstoku z certyfikatem akredytacyjnym. Może dostać nawet 1,5 mln zł rocznie
Dzięki certyfikatowi szpital może liczyć rocznie dodatkowo na 1,2-1,5 mln złotych. Fot. PTWP
  • Jeden z największych szpitali w Podlaskiem, szpital wojewódzki w Białymstoku, otrzymał certyfikat akredytacyjny potwierdzający spełnienie procedur gwarantujących bezpieczeństwo pacjentom i personelowi
  • Akredytacja to także szansa na dodatkowe wsparcie z NFZ w wysokości nawet 1,5 mln zł rocznie
  • Certyfikat świadczy o tym, że szpital ma wysoką jakość usług i dobrą organizację pracy

Akredytacja to poprawa finansów szpitala. Nawet 1,5 mln zł rocznie

Akredytacje, które są zewnętrzną formą oceny jakości szpitali, w imieniu ministra zdrowia nadaje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W Podlaskiem takie akredytacje ma pięć szpitali.

- Akredytacja to również większe finanse dla szpitala - mówił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor szpitala dr Cezary Nowosielski. Podał, że - zgodnie z obowiązującymi przepisami - za sprawą uzyskanego certyfikatu szpital może liczyć rocznie dodatkowo na 1,2- 1,5 mln zł. Akredytacja jest ważna przez trzy lata.

Szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego. Marszałek województwa Artur Kosicki podkreślił, że osiągnięty przy akredytacji wynik szpitala jest jednym z najwyższych, jeśli nie najwyższym w województwie. Cezary Nowosielski poinformował, że placówka dostała w ocenie 84 proc., podczas gdy sześć lat temu miała 67 proc.

- Świadczy to o bardzo wysokiej jakości świadczonych usług medycznych, o bardzo dobrej organizacji pracy, ale też o bezpieczeństwie, jakie gwarantuje ten szpital jeśli chodzi o ochronę zdrowia w naszym województwie - mówił marszałek Kosicki.

90 proc. pacjentów zadowolonych ze szpitalnych świadczeń

Odpowiedzialny za ochronę zdrowia w zarządzie woj. podlaskiego Marek Malinowski dodał, że samorząd prowadzi także co dwa lata własną ocenę pracy podlegających mu szpitali. Także w tych analizach szpital wojewódzki wypada bardzo dobrze.

- W skali pięciostopniowej uzyskał 4,51, co by wskazywało, że ok. 90 proc. pacjentów jest zadowolonych ze świadczonych usług, a pacjenci są w tym systemie najważniejsi" - dodał Malinowski.

Dyrektor podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Maciej Olesiński mówił, że sukcesywnie pula pieniędzy w ramach ryczałtu dla szpitala wojewódzkiego wzrasta, bo szpital wprowadza nowe świadczenia, wdraża nowe rozwiązania, wykorzystuje nowe możliwości w systemie publicznej ochrony zdrowia.

Dyrektor NFZ podał, że na przykład od 1 lutego NFZ przekazuje szpitalowi o 30 proc. pieniędzy więcej na rehabilitację stacjonarną (wzrost o 340 tys. zł), Także od 1 lutego jest wyższy ryczałt na SOR (100 tys. zł miesięcznie więcej), wzrósł też ryczałt na nocną i świąteczną opiekę medyczną, zaczęła działać poradnia chirurgii plastycznej, która przyjęła w styczniu pierwszych kilkudziesięciu pacjentów. Zaznaczył także, że NFZ zapłacił tej placówce za wszystkie wykonane w 2021 r. świadczenia i nadwykonania.

Szpital spełnił 221 standardów

Akredytacja to jest potwierdzenie wysokiego poziomu zarządzania i nadzoru, a także ciężkiej pracy całego personelu - mówił Olesiński. Zapewniał, że NFZ "będzie szukać możliwości, aby wzmacniać tak kluczowy szpital, jakim jest szpital wojewódzki w Białymstoku". Dodał, że wkrótce będzie przeliczany ryczał szpitala i że w porównaniu z obecnym ryczałtem szpital wojewódzki w Białymstoku, dzięki certyfikatowi akredytacyjnemu, ale też innym certyfikatom powinien mieć ryczałt o ok. 1,5 proc. wyższy niż w 2020 r.

Pełnomocnik ds. jakości w szpitalu wojewódzkim Joanna Słoma tłumaczyła, że aby dostać certyfikat akredytacyjny, placówka musiała spełnić 221 standardów w 15 różnych obszarach. Wyciągane są wnioski z analiz oceny pracy i wdrażane rozwiązania usprawniające.

W 2021 r. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku hospitalizowano ponad 21,2 tys. pacjentów, kolejnych ponad 88,8 tys. przyjęły przyszpitalne poradnie. Roczny ryczał placówki wynosi ponad 40,5 mln zł - podał PAP szpital.

Z danych Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wynika, że w Podlaskiem certyfikaty akredytacyjne ma siedem szpitali. Oprócz szpitala wojewódzkiego także: Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz szpitale w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Łapach i Łomży. W całej Polsce certyfikacje ma 189 szpitali.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum