pwx, PAP/Rynek Zdrowia | 13-03-2021 12:24

Szpital tymczasowy w Radomiu - od 20 marca. To tam minister zawiesił dyrektora

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz podał, że budynek szpitala tymczasowego w Radomiu spełnia już wszystkie niezbędne wymogi, aby mogli być w nim leczeni pacjenci.

Szpital tymczasowy będzie gotowy przed 20 marca. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

  • Szpital tymczasowy będzie gotowy jeszcze przed 20 marca - zapowiada Andrzej Cieślik, od 10 marca pełnomocnik Ministra Zdrowia.
  • W radomskim szpitalu tymczasowym przewidziano maksymalnie 80 łóżek oraz 20 łóżek respiratorowych
  • Placówką patronacką dla szpitala tymczasowego jest Radomski Szpital Specjalistyczny, w którym minister zawiesił dyrektora

Przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Radomiu przyspieszyły; jeszcze przed 20 marca placówka będzie gotowa do przyjęcia pierwszych pacjentów - przekazał w sobotę (13 marca) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz podał ponadto, że Andrzej Cieślik - od 10 marca pełnomocnik Ministra Zdrowia, który kieruje Radomskim Szpitalem Specjalistycznym - po podpisaniu protokołów wystąpił z wnioskiem do wojewody mazowieckiego o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą tzw. RPWDL.

Szpital tymczasowy rusza wkrótce

Gdy placówka otrzyma wpis do RPWDL, odbędzie się wizytacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzecznik podał, że "16 i 17 marca ma nastąpić przejęcie w użyczenie wyposażenia szpitala od inwestora, czyli Totalizatora Sportowego".

- Szpital tymczasowy będzie gotowy jeszcze przed 20 marca - potwierdza Cieślik.

Prawdopodobnie od 18 marca będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów. Zakażonych na Mazowszu przybywa, dlatego zależy mi na jak najszybszym dopełnieniu wszystkich formalności, po to aby rozpocząć leczenie pacjentów w nowej placówce  - zaznaczył Cieślik.

Jak przekazał, w ciągu ostatnich dni skompletowany został już cały personel pielęgniarski i pomocniczy. Zabezpieczona jest również kadra lekarska, na pierwsze dni działalności szpitala. Cały czas prowadzone są rozmowy z kolejnymi lekarzami.

W radomskim szpitalu tymczasowym przewidziano maksymalnie 80 łóżek oraz 20 łóżek respiratorowych. W pierwszym okresie działalności uruchomione zostaną 2 moduły, każdy po 28 łóżek. W przypadku łóżek intensywnej terapii, będzie ich 10. Gdy potrzeby będą większe, szpital będzie mógł uwalniać dodatkowe moduły.

Minister zawiesił dyrektora, powołał pełnomocnika

Szpital tymczasowy będzie zabezpieczał przede wszystkim Radom i powiat radomski, czyli blisko 390 tys. mieszkańców. Placówką patronacką dla szpitala tymczasowego jest Radomski Szpital Specjalistyczny.

- Jak widać w ciągu dwóch-trzech dni można osiągnąć rzeczy nieosiągalne przez ostatnie tygodnie. Działania, powołanego przez ministra zdrowia pełnomocnika, są dość wyraźnym poświadczeniem, że w tym przypadku sprawy pacjentów wygrały z polityką i lokalnymi kłótniami - skomentował w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski, korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej, zawiesił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę i powołał swojego pełnomocnika. Został nim szef radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik.

Jako powód swej decyzji Niedzielski wskazał m.in. niestosowanie się przez szefa radomskiej lecznicy do poleceń wojewody mazowieckiego w zakresie tworzenia szpitala tymczasowego, brak współpracy z Totalizatorem Sportowym w zakresie wskazania lokalizacji szpitala tymczasowego. Minister zarzucił też dyrektorowi, że ten zwlekał z podpisaniem umowy z Totalizatorem Sportowym i nie podjął działań mających na celu zatrudnienia personelu do szpitala tymczasowego.

Według prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, który w środę wydał specjalne oświadczenie, zarzuty skierowane pod adresem dyrektora Pacyny są kuriozalne i bezpodstawne.