GW/Rynek Zdrowia | 14-04-2021 12:10

Szpital tymczasowy w Radomiu na razie nie dla ciężej chorych na Covid-19?

Oddział OIOM szpitala tymczasowego w Radomiu zacznie działać nie 20, ale najprawdopodobniej dopiero 30 kwietnia.

Wizyta Wojewody Mazowieckiego w szpitalu tymczasowym w Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

  • W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym dla pacjentów zakażonych koronawirusem przeznaczono 14 respiratorów. Obecnie wszystkie są zajęte
  • Załoga szpitala tymczasowego w Radomiu odlicza dni do uruchomienia oddziału intensywnej opieki medycznej
  • Dwadzieścia miejsc respiratorowych miało być gotowych 20 kwietnia, ale będą dostępne później

Jak podaje Gazeta Wyborcza, we wnętrzach szpitala tymczasowego są problemy z montażem szyn koniecznych do postawienia niektórych urządzeń oraz wzmocnieniem stropów, które były odkrywane, bo nie ma ich dokumentacji technicznej. Czujki przeciwpożarowe, które mają być kompatybilne z czujkami szpitalnymi - nie dotrą w terminie z Austrii.

Trzeba poczekać do 30 kwietnia

Informacje na temat technicznych wyzwań zostały przesłane do wojewody mazowieckiego. W piśmie wskazano, że oddział respiratorowy może być gotowy 30 kwietnia. 

Decyzją z 16 marca br. Wojewoda Mazowiecki polecił Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Szpital tymczasowy miał zapewnić 80 łóżek dla pacjentów z SARS-CoV-2, a do 20 kwietnia br. uruchomić dodatkowo 20 łóżek respiratorowych.

Ponadto Wojewoda zalecił RSS współpracę Totalizatorem Sportowym w zakresie realizacji działań polegających na zorganizowaniu u utworzeniu szpitala tymczasowego zgodnie z wytycznymi szpitala.