Szpital prywatny, misja publiczna?

Autor: Andrzej Mądrala/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2011 18:43

Szpitale prywatne spełniają także misję publiczną, choćby z tego względu, że niewiele spośród nich może istnieć bez kontraktu z Funduszem - podkreśla Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Okazuje się jednak, że ze środków publicznego płatnika nie korzystają w zbyt dużym stopniu. Z danych ze stycznia br. wynika, że w Polsce działa 1069 szpitali niepublicznych, w tym 725 to placówki jednego dnia. W ub. r. NFZ przeznaczył na leczenie szpitalne 27 mld zł, jednak tylko 5,6 proc. tej kwoty zasiliło lecznice prywatne: łącznie ich kontrakty zamknęły się w sumie 1,52 mld zł.

Widoczne jest także duże zróżnicowanie w finansowaniu z NFZ w poszczególnych województwach. Prym wiedzie śląskie, w którym kontrakty szpitali niepublicznych przekraczają 300 mln zł. Dla odmiany w Świętokrzyskiem na 14 niepublicznych szpitali tylko jeden może pochwalić się większym kontraktem.

Blisko 50 proc. prywatnych szpitali ma kontrakt z publicznym płatnikiem poniżej 1 mln zł. Potentatów z wielomilionowymi kontraktami jest niewielu - działają oni głównie w kardiologii inwazyjnej. Poza tym przeważa traumatologia, okulistyka i urologia.

Zdarzają się jednak placówki z rocznym kontraktem w wysokości np. 50 tys. zł. Trudno zrozumieć, po co w ogóle starają się o takie kwoty. Chyba służy to tylko informowaniu, że lecznica ma podpisaną umowę z Funduszem.

Rozwój sektora szpitali prywatnych wymaga przede wszystkim gwarantowania inwestycji. Nie ma drugiego kraju, w którym każdy może najpierw wybudować szpital, a następnie żądać kontraktu. Dlatego niezbędna jest, i to szybko, karta pokazująca białe plamy na mapie świadczeń zdrowotnych.

Na Śląsku już to zrobiliśmy: podczas spotkania z NFZ wskazaliśmy, gdzie istnieje potrzeba budowania nowych szpitali. Na razie powstają one w największych aglomeracjach. Dzieje się tak ze względu na przekonanie, że tam właśnie najłatwiej o pacjentów. Potrzebne są jednak plany zatwierdzone nie przez NFZ, ale przez samorząd, który odpowiada za zdrowie w swoim regionie.

Wypowiedź pochodzi z VII Forum Rynku Zdrowia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum