Szpital powoli wygaszany? Przyjęto program naprawczy: zadłużone lecznice czeka rewolucja

Autor: oprac. MP • Źródło: wodzislawslaski.naszemiasto.pl/Rynek Zdrowia25 grudnia 2022 16:00

Szpitale w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach przejdą rewolucję. To efekt przyjęcia programu naprawczego zadłużonych na około 66 mln zł placówek. Oszczędności wiązać się będą z przenosinami oddziałów z Rydułtów do Wodzisławia oraz redukcją łóżek.

Szpital powoli wygaszany? Przyjęto program naprawczy: zadłużone lecznice czeka rewolucja
Szpitale w Wodzisławiu i Rydułtowach czeka organizacyjna rewolucja (fot ilustracyjne) Fot. Shutterstock
  • Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim zmaga się z ogromnymi problemami finansowymi
  • Zadłużenie obu placówek wraz z działającymi przychodniami szacuje się na około 66 mln zł
  • Radni zdecydowali o przyjęciu planu naprawczego na lata 2023 - 2025, co wiązać się będzie z przenosinami oddziałów oraz redukcją łóżek

Szpitale toną w długach. Radni przyjęli plan naprawczy

Redukcja łóżek w wybranych oddziałach czy przeniesienie z Rydułtów do Wodzisławia oddziału chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym oraz powstanie wspólnej sterylizatorni dla obu placówek. To jedne z założeń - jak informuje "wodzislawslaski.naszemiasto.pl" - przyjętego przez radnych planu naprawczego na lata 2023 - 2025. 

Portal wylicza, że łączne zadłużenie obu szpitali i działających przy nich przychodni sięga 66 mln zł.

Plan zakłada, iż do redukcji łóżek na wybranych oddziałach dojdzie na przełomie lutego i marca 2023 roku. Oszczędności ma też dać przeniesienie z Rydułtów do Wodzisławia oddziału chorób wewnętrznych. Za przykład w trakcie sesji dyrektor szpitala podawał radnym neonatologię i oddział ginekologiczno - położniczy, gdzie obłożenie sięga jedynie 44 proc.

Na tę chwilę szpital w Rydułtowach ma pozostać, ale jego funkcjonowanie będzie okrojone. 

- Co do ewentualnych decyzji w przyszłości, będziemy rozmawiali ze starostwem. Na dziś w Rydułtowach pozostają oddział pediatryczny, poradnie chirurgiczna, preluksacyjna czy urazowo - ortopedyczna oraz stacja pogotowia ratunkowego, która nie zmieni lokalizacji. Zostaje też nocna opieka zdrowotna dla dzieci - wymieniał cytowany przez portal dyrektor Krzysztof Kowalik.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze