Szpital powiatowy w Blachowni wznowił działalność

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lipca 2014 19:23

Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni (woj. śląskie) wznowił we wtorek (1 lipca) działalność po wielomiesięcznej przerwie. Po zmianie dzierżawców pod koniec ubiegłego roku wygasł kontrakt placówki z Narodowym Funduszem Zdrowia, a nowy konkurs na realizację świadczeń ogłoszono dopiero niedawno.

Placówka (jej organem założycielskim jest starosta powiatu częstochowskiego) ma kontrakt na oddziały: internistyczny, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej, pediatrii, ginekologii i położnictwa. Dysponuje 124 łóżkami i zatrudnia 190 osób, w tym 50 lekarzy na kontraktach.

Kontrakt z NFZ obowiązujący do końca tego roku opiewa na kwotę 7 mln zł.

Prezes Polskiej Grupy Medycznej, która jest nowym dzierżawcą szpitala, Anna Szczerba-Sachs mówiła, że oddanie do użytku nowej izby przyjęć i odnowienie szpitala jest pierwszym krokiem w planach inwestycyjnych Polskiej Grupy Medycznej.

Pod koniec 2008 r. rada powiatu zdecydowała o wydzierżawieniu powiatowego szpitala w Blachowni prywatnej firmie, nastąpiło to w maju 2009 roku. W listopadzie 2012 r. zarząd powiatu wypowiedział umowę dotychczasowemu dzierżawcy. Okres wypowiedzenia upłynął z końcem listopada ubiegłego roku. W wyniku postępowania przetargowego wyłoniono nowego dzierżawcę - Polską Grupę Medyczną - która przejęła obiekt z początkiem grudnia.

Stary i nowy dzierżawca nie porozumieli się tak, aby możliwa była cesja kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i kontrakt wygasł. Pod koniec listopada trzeba było przewieźć hospitalizowanych wówczas pacjentów do innych placówek.

Śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia początkowo informował, że zawarcie nowej umowy jest możliwe tylko drodze postępowania konkursowego, a planowane ogłoszenie konkursu dla leczenia szpitalnego to trzeci kwartał 2014 roku.

Po zmianie na stanowisku dyrektora śląskiego oddziału stanowisko zostało złagodzone i konkurs ogłoszono w maju. Po analizie NFZ uznał bowiem, że jest konieczność szerszego zabezpieczenia dostępu do świadczeń w ramach leczenia szpitalnego dla pacjentów z tego terenu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum