×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Szpital nie zgadza się z kategorią przyznaną w symulacji Ministerstwa Zdrowia

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia23 lutego 2022 16:00

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie nie zgadza się z kategorią „D” przyznaną placówce w symulacji przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia, a opublikowanej przez Związek Miast Polskich. Na dowód prezentuje raport o sytuacji finansowej placówki.

Szpital nie zgadza się z kategorią przyznaną w symulacji Ministerstwa Zdrowia
Szpital nie zgadza się z kategorią przyznaną w symulacji Ministerstwa Zdrowia Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
 • Resort zdrowia przygotował symulację przyznania szpitalom kategorii wskazanych w projekcie ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa
 • Dokument jest wyłącznie symulacją i opiera się na danych z 2020 roku, może być jednak pewnym wskazaniem, jakie szpitale zagrożone są nadzorem Agencji Rozwoju Szpitali, która ma zostać powołana w ramach reformy szpitalnictwa
 • Zestawienie opublikował na swojej stronie internetowej Związek Miast Polskich. Szpital z Gniezna nie zgadza się z przyznaną mu kategorią

Reforma szpitalnictwa i ważne kategorie dla szpitali

Przypomnijmy, kategorie dla szpitali wprowadzi ustawa o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Jej projekt minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował pod koniec ubiegłego roku i również wówczas przekazał do konsultacji.

Reforma zakłada m.in. kategoryzację szpitali oraz powołanie Agencji Rozwoju Szpitali. ARS będzie, między innymi: dzieliła środki europejskie na modernizację szpitali, pomagała placówkom, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a także decydowała o podziale szpitalu na kategorie od A do D, według ich sytuacji ekonomicznej. Projekt przewiduje także wprowadzenie egzaminów państwowych dla menedżerów szpitali.

W projekcie ustalono cztery kategorie dla szpitali od A do D:

 • kategoria A – podmiot szpitalny w dobrej sytuacji ekonomiczno-finansowej, który tworzy plan rozwojowy podmiotu szpitalnego kategorii A;
 • kategoria B – podmiot szpitalny wymagający wdrożenia działań optymalizacyjnych, który tworzy plan rozwojowy podmiotu szpitalnego kategorii B albo w stosunku do którego Prezes Agencji wszczyna postępowanie naprawczo-rozwojowe, na jego wniosek;
 • kategoria C – podmiot szpitalny wymagający wdrożenia działań naprawczo-rozwojowych, w stosunku do którego Prezes Agencji wszczyna postępowanie naprawczo- -rozwojowe;
 • kategoria D – podmiot szpitalny wymagający pilnego wdrożenia działań naprawczo-rozwojowych, w stosunku do którego Prezes Agencji wszczyna postępowanie naprawczorozwojowe oraz uzyskuje uprawnienie do powoływania i odwoływania kierownika tego podmiotu szpitalnego.

Symulacja Ministerstwa określa kategorie dla szpitali na podstawie danych z 2020 r.

Symulację przyznania szpitalom  poszczególnych kategorii wskazanych w projekcie ustawy przygotował resort zdrowia. Dokument, przygotowany na podstawie danych z 2020 roku, opublikował Związek Miast Polskich.

Na naszą publikację na ten temat zareagował Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, który nie zgadza się z kategorią „D” przyznaną placówce w symulacji przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak wskazują przedstawiciele placówki powołując się na projekt ustawy kategorię „D” przyznaje się placówce, która spełnia łącznie wymienione warunku: wskaźnik rentowności działalności operacyjnej przyjmuje wartość mniejszą niż -5,0 proc.; wskaźnik płynności szybkiej przyjmuje wartość mniejszą niż 0,35; wskaźnik zobowiązań ogółem do przychodów ogółem przyjmuje wartość większą niż 50 proc. lub w przypadku, którego wskaźnik zobowiązań wymagalnych do przychodów ogółem przyjmuje wartość większą niż 15 proc.

- Z danych zawartych w sprawozdaniu finansowym za 2020 r. (Szpitala – przyp. Red.) wynika, iż: a) wskaźnik rentowności działalności operacyjnej przyjmuje wartość -7,9% (warunek spełniony), b) wskaźnik płynności szybkiej przyjmuje wartość 0,55 (warunek niespełniony), c) wskaźnik zobowiązań ogółem do przychodów ogółem przyjmuje wartość 77,38% (warunek spełniony), d) wskaźnik zobowiązań wymagalnych, które w naszej jednostce na koniec 2020 r. wyniosły 9,5 mln, do przychodów ogółem przyjmuje wartość 9,8% (warunek niespełniony) -wskazują.

I przypominają, że zgodnie z projektem ustawy „zgodnie z artykułem 27 ust. 5 do kategorii C kwalifikuje się podmiot szpitalny, który nie został zakwalifikowany do kategorii D”.

- Z tym, że wyliczone wskaźniki pokazują, iż podmiot nie kwalifikuje się do grupy D, zgodnie z zapisami art. 27 ust.6, należy wskazać przyporządkowanie szpitala do grupy C zgodnie z art. 27 ust. 5 – dodają.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze