Szpital musi udowodnić, że jest szpitalem. Wtedy zapłaci mniej za prąd

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2019 08:29

Żeby płacić niższe rachunki za prąd, szpitale muszą udowodnić, że są szpitalami. W tym celu muszą odesłać faktury za prąd do tych samych firm energetycznych, które wcześniej wystawiły im rachunki.

Szpital musi udowodnić, że jest szpitalem. Wtedy zapłaci mniej za prąd
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- To absurdalna sytuacja - mówi w rozmowie z RMF FM Marcin Mikos, wicedyrektor Specjalistycznego Szpitala im. J. Dietla w Krakowie. Wyjaśnia, że trzeba złożyć dostawcy energii oświadczenie, że jest się szpitalem i przedstawić faktury za prąd, co uprawnia do płacenia w najbliższym półroczu takich rachunków za prąd jak w zeszłym roku.

Jeśli szpitale, małe firmy oraz instytucje publiczne tego nie zrobią do soboty (27 lipca), muszą szykować się na wyraźną podwyżkę cen prądu. Problem w tym, że największe spółki energetyczne niechętnie informują o tym odbiorców, gdyż będą musiały pokryć klientom obniżkę cen prądu. Rząd, co prawda, ma ją zrekompensować, ale nie bardzo wiadomo w jakim stopniu.

19 lipca minister energii podpisał rozporządzenie do ustawy o cenach prądu. Zawiera ono m.in. wzory i sposoby wyliczania zwrotów różnicy ceny energii elektrycznej.

Czytaj: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum