Szpital musi oddać milion złotych do kasy NFZ. Przez pediatrię

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia25 stycznia 2022 15:00

Narodowy Fundusz Zdrowia domaga się zwrotu miliona złotych od szpitala w Żywcu. Chodzi o niewykorzystane środki na działalność oddziału pediatrycznego. To kolejny kłopot placówki, której grozi zamkniecie.

Szpital musi oddać milion złotych do kasy NFZ. Przez pediatrię
Kolejne kłopoty Szpitala Żywiec. Placówka ma zwrócić milion złotych Fot. Szpital Żywiec
  • Szpital Żywiec został wezwany przez Narodowy Fundusz Zdrowia do zwrotu miliona złotych. Chodzi o niewykorzystane środki na działalność oddziału pediatrycznego
  • - Z powodu pandemii i ograniczeń w realizacji świadczeń często hospitalizacje były poniżej zakładanego poziomu - tłumaczą przedstawiciele placówki 
  • Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego trafiła interpelacja poselska w tej sprawie. To już kolejny apel do rządzących ws. fatalnej sytuacji finansowej szpitala w Żywcu

Szpital w Żywcu musi oddać milion złotych do kasy NFZ 

- W styczniu 2021 roku oddziały pediatryczne zostały wyłączone z finansowania w ramach ryczałtu. Z tego powodu Szpital Żywiec otrzymywał zaliczkę miesięczną na leczenie pediatryczne - tłumaczy problemy szpitala z rozliczeniem środków z NFZ Karolina Kocięcka,  specjalistka ds. komunikacji w placówce.

Wyjaśnia, że z powodu pandemii COVID-19 z obłożeniem oddziału bywało różnie i nie zawsze była wykorzystana pełna kwota finansowania.

- Bywały miesiące, kiedy oddział był w pełni obłożony (np. podczas okresu jesiennych wzmożonych zakażeń wirusem RSV) i wykorzystywana pełna kwota finansowania. Jednak z powodu pandemii i ograniczeń w realizacji świadczeń często hospitalizacje były poniżej zakładanego poziomu - tłumaczy.

- Wynikało to zarówno z obawy niektórych rodziców przed pobytem w szpitalu, ale przede wszystkim z powodu zmniejszonej zachorowalności dzieci ze względu na pozamykane przedszkola i szkoły oraz stosowanie wyższego reżimu sanitarnego - wskazuje.

Z tego powodu liczba świadczeń spadła, a koszty utrzymania oddziału zostały na stałym poziomie.

- Na koniec 2021 r. Szpital Żywiec faktycznie ma do zwrotu około miliona złotych. Sposób zwrotu tej zaliczki pozostaje do ustalenia ze śląskim oddziałem NFZ - przyznaje Kocięcka. 

Interpelacja do MZ ws. pediatrii w szpitalu w Żywcu

W sprawie decyzji NFZ o zwrocie około miliona złotych przez Szpital Żywiec posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek wystosowała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego interpelację. 

- Niestety mimo olbrzymiej liczby dziecięcych pacjentów placówka otrzymała informację od Narodowego Funduszu Zdrowia o konieczności zwrotu ponad miliona złotych ze środków przeznaczonych na leczenie pediatryczne - napisała posłanka.

- Należy podkreślić, że do tej pory ustawa o Funduszu Medycznym gwarantowała bezlimitowość leczenia dzieci. System ryczałtowy był rozsądny a ww. regulacja wystarczająca, by zapłacić placówkom za nadwykonania. Wprowadzone przez Państwa zmiany wprowadzają drastyczną destabilizację finansów szpitali pediatrycznych, w tym jedynego na terenie powiatu żywieckiego Szpitala Żywiec - czytamy w piśmie.

Posłanka w przesłanej do ministra zdrowia interpelacji zapytała:

  1. Jak Ministerstwo Zdrowia odniesie się do problemu zbyt niskiej wyceny świadczeń medycznych w pediatrii?
  2. Czy ministerstwo planuje pochylić się nad problemem tysięcy Polaków i rozpocząć pracę nad zwiększeniem wyceny świadczeń medycznych w pediatrii? Kiedy można spodziewać się odpowiednich przepisów w tym zakresie?
  3. Czy z uwagi na obecną trudną sytuację finansową Szpitala Żywiec, możliwe jest odstąpienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od konieczności zwrotu ponad miliona złotych ze środków przeznaczonych na leczenie pediatryczne?

Szpitalowi w Żywcu grozi zamknięcie? Apel radnych do MZ i NFZ o pomoc

Przypomnijmy, że to już kolejny apel związany z kłopotami Szpitala Żywiec w ostatnim czasie. 

W końcówce grudnia 2021 roku Rada Miejska w Żywcu wystąpiła z apelem "dotyczącym potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec"

W apelu skierowanym do ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wojewody śląskiego oraz marszałka woj. śląskiego wskazano, że "szpital ma najgorszy poziom finansowania w województwie śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju".

Podkreślono też, że bez natychmiastowej pomocy szpitalowi w Żywcu grozi zamknięcie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum