Szpital musi oddać milion złotych do kasy NFZ. Przez pediatrię
Narodowy Fundusz Zdrowia domaga się zwrotu miliona złotych od szpitala w Żywcu. Chodzi o niewykorzystane środki na działalność oddziału pediatrycznego. To kolejny kłopot placówki, której grozi zamkniecie.

- Szpital Żywiec został wezwany przez Narodowy Fundusz Zdrowia do zwrotu miliona złotych. Chodzi o niewykorzystane środki na działalność oddziału pediatrycznego
- - Z powodu pandemii i ograniczeń w realizacji świadczeń często hospitalizacje były poniżej zakładanego poziomu - tłumaczą przedstawiciele placówki
- Do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego trafiła interpelacja poselska w tej sprawie. To już kolejny apel do rządzących ws. fatalnej sytuacji finansowej szpitala w Żywcu
Szpital w Żywcu musi oddać milion złotych do kasy NFZ
- W styczniu 2021 roku oddziały pediatryczne zostały wyłączone z finansowania w ramach ryczałtu. Z tego powodu Szpital Żywiec otrzymywał zaliczkę miesięczną na leczenie pediatryczne - tłumaczy problemy szpitala z rozliczeniem środków z NFZ Karolina Kocięcka, specjalistka ds. komunikacji w placówce.
Wyjaśnia, że z powodu pandemii COVID-19 z obłożeniem oddziału bywało różnie i nie zawsze była wykorzystana pełna kwota finansowania.
- Bywały miesiące, kiedy oddział był w pełni obłożony (np. podczas okresu jesiennych wzmożonych zakażeń wirusem RSV) i wykorzystywana pełna kwota finansowania. Jednak z powodu pandemii i ograniczeń w realizacji świadczeń często hospitalizacje były poniżej zakładanego poziomu - tłumaczy.
- Wynikało to zarówno z obawy niektórych rodziców przed pobytem w szpitalu, ale przede wszystkim z powodu zmniejszonej zachorowalności dzieci ze względu na pozamykane przedszkola i szkoły oraz stosowanie wyższego reżimu sanitarnego - wskazuje.
Z tego powodu liczba świadczeń spadła, a koszty utrzymania oddziału zostały na stałym poziomie.
- Na koniec 2021 r. Szpital Żywiec faktycznie ma do zwrotu około miliona złotych. Sposób zwrotu tej zaliczki pozostaje do ustalenia ze śląskim oddziałem NFZ - przyznaje Kocięcka.
Interpelacja do MZ ws. pediatrii w szpitalu w Żywcu
W sprawie decyzji NFZ o zwrocie około miliona złotych przez Szpital Żywiec posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek wystosowała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego interpelację.
- Niestety mimo olbrzymiej liczby dziecięcych pacjentów placówka otrzymała informację od Narodowego Funduszu Zdrowia o konieczności zwrotu ponad miliona złotych ze środków przeznaczonych na leczenie pediatryczne - napisała posłanka.
- Należy podkreślić, że do tej pory ustawa o Funduszu Medycznym gwarantowała bezlimitowość leczenia dzieci. System ryczałtowy był rozsądny a ww. regulacja wystarczająca, by zapłacić placówkom za nadwykonania. Wprowadzone przez Państwa zmiany wprowadzają drastyczną destabilizację finansów szpitali pediatrycznych, w tym jedynego na terenie powiatu żywieckiego Szpitala Żywiec - czytamy w piśmie.
Posłanka w przesłanej do ministra zdrowia interpelacji zapytała:
- Jak Ministerstwo Zdrowia odniesie się do problemu zbyt niskiej wyceny świadczeń medycznych w pediatrii?
- Czy ministerstwo planuje pochylić się nad problemem tysięcy Polaków i rozpocząć pracę nad zwiększeniem wyceny świadczeń medycznych w pediatrii? Kiedy można spodziewać się odpowiednich przepisów w tym zakresie?
- Czy z uwagi na obecną trudną sytuację finansową Szpitala Żywiec, możliwe jest odstąpienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia od konieczności zwrotu ponad miliona złotych ze środków przeznaczonych na leczenie pediatryczne?
Szpitalowi w Żywcu grozi zamknięcie? Apel radnych do MZ i NFZ o pomoc
Przypomnijmy, że to już kolejny apel związany z kłopotami Szpitala Żywiec w ostatnim czasie.
W końcówce grudnia 2021 roku Rada Miejska w Żywcu wystąpiła z apelem "dotyczącym potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec"
W apelu skierowanym do ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wojewody śląskiego oraz marszałka woj. śląskiego wskazano, że "szpital ma najgorszy poziom finansowania w województwie śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju".
Podkreślono też, że bez natychmiastowej pomocy szpitalowi w Żywcu grozi zamknięcie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (9)