Szpital może zostać bez lekarzy od 1 lutego. W rozmowach pat. W czwartek konferencja prasowa
W czwartek, 27 stycznia, lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu organizują konferencję prasową. Będą mówić o niezrealizowanych obietnicach Ministerstwa Zdrowia i kryzysie grożącym lecznicy. Jak przypominają wypowiedzenia ponad 50 lekarzy 1 lutego "wejdą w życie".

- 27 stycznia lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, organizują konferencję prasową dotyczącą nierozwiązanych problemów tego szpitala
- - W czasie konferencji zostaną przekazane informacje na temat (braku) realizacji obietnic wiceministra zdrowia ds. dialogu społecznego dotyczących pilnego wzrostu wyceny świadczeń udzielanych przez USD w Krakowie - zapowiadają związkowcy
- Przypominają, że ponad 50 lekarzy nie wycofało wypowiedzeń z pracy, czekając na rozwój rozmów w sprawie wyceny świadczeń. Ich wypowiedzenia „wchodzą w życie” 1 lutego
Szpital może zostać bez lekarzy od 1 lutego. Kryzys nie został przełamany
Konferencja prasowa lekarzu z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu i OZZL odbędzie się w czwartek, 27 stycznia.
- W czasie konferencji zostaną przekazane informacje na temat (braku) realizacji obietnic wiceministra zdrowia ds. dialogu społecznego dotyczących pilnego wzrostu wyceny świadczeń udzielanych przez USD w Krakowie - zapowiadają związkowcy.
I dodają: Będzie sto skutkowało dalszym, jeszcze szybszym niż dotychczas zadłużaniem się szpitala i pogorszeniem warunków leczenia chorych dzieci.
Medycy przypominają o zawartym pod koniec ubiegłego roku porozumieniu między OZZL a dyrekcją szpitala, na mocy którego część lekarzy wycofała swoje wypowiedzenia, a dyrekcja przyznała im podwyżki pensji zasadniczej.
- Wcześniej lekarze, którzy zwolnili się z pracy mieli wynagrodzenie zasadnicze w wysokości minimalnej gwarantowanej ustawowo =1,31 „średniej krajowej” za rok ubiegły - podkreśla OZZL.
Związek dodaje, że porozumienie zastało podpisane „na kredyt”.
- Z nadzieją na wzrost wyceny świadczeń udzielanych przez szpital, które są obecnie skrajnie zaniżone w stosunku do kosztów, jakie szpital musi ponieść przy ich udzielaniu. Obietnicę takiego wzrostu złożył wiceminister zdrowia ds. dialogu Piotr Bromber, który zapowiedział rozmowy na temat wyceny świadczeń z udziałem prezesa AOTMiT, dyrekcji szpitala i zainteresowanych lekarzy - przypominają lekarze.
Rozmowy z MZ "fiaskiem", a 50 wypowiedzeń wciąż leży na stole
Jak dodają rozmowy odbyły się, ale "okazały się fiaskiem". W ocenie OZZL, "Ministerstwo i AOTMiT szuka pretekstów, aby nie wywiązać się z obietnicy, co musi doprowadzić szpital do bankructwa".
- Przypominamy, że jeszcze ponad 50 lekarzy nie wycofało wypowiedzeń z pracy, czekając na rozwój rozmów w sprawie wyceny świadczeń. Ich wypowiedzenia „wchodzą w życie” 1 lutego br. - ostrzega OZZL.
Związkowcy zapowiadają, że w czasie konferencji lekarze przedstawią konkretne przykłady świadczeń zdrowotnych, udzielanych w szpitalu z podaniem rzeczywistych kosztów jakie szpital musi ponieść, aby je wykonać oraz kwot, jakie szpital otrzymuje za te świadczenia z NFZ.
- Różnice często są dramatyczne - dodają.
Do udziału w konferencji zaprosili też wiceministra zdrowia Piotra Brombera oraz Prezesa AOTMiT. - Nie wiemy jednak, czy zechcą skorzystać z zaproszenie i wziąć udział w konferencji - przyznają.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)