Szpital ma oddać milion za pediatrię. NFZ nie daruje długu. "Nie ma podstaw"

Autor: MP • Źródło: Sejm/Rynek Zdrowia03 lutego 2022 10:00

W styczniu do ministra zdrowia wpłynęła interpelacja poselska w sprawie finansowych problemów Szpitala Żywiec. Placówka ma oddać NFZ milion złotych niewykorzystanych środków na pediatrię. Co odpowiedział MZ i NFZ?

Szpital ma oddać milion za pediatrię. NFZ nie daruje długu. "Nie ma podstaw"
Szpital w Żywcu ma oddać milion do kasy NFZ Fot. Szpital Żywiec
  • Szpital Żywiec został wezwany przez NFZ do zwrotu miliona złotych. Chodzi o niewykorzystane środki na działalność oddziału pediatrycznego
  • W sprawie placówki do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego trafiła interpelacja poselska
  • W odpowiedzi Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że nie ma podstaw prawnych do odstąpienia zwrotu środków przez szpital

Szpital Żywiec ma do zwrotu milion złotych. Chodzi o pediatrię

W styczniu informowaliśmy, że Szpital Żywiec został wezwany przez Narodowy Fundusz Zdrowia do zwrotu miliona złotych niewykorzystanych środków na działalność oddziału pediatrycznego za 2021 rok.

W sprawie kłopotów finansowych Szpitala Żywiec posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Pępek interpelowała u ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Ten zaś skierował zapytanie do Śląskiego OW NFZ.

- Wartość umowy (...) w zakresie pediatria – hospitalizacja w 2021 roku wyniosła 4 906 110,60 zł, co daje kwotę ok. 427 398,12 zł na miesiąc. Wykonanie w 2021 roku w przedmiotowym zakresie wyniosło 3 993 840,00 zł, co daje realizację na poziomie 81,41 proc. - wylicza w odpowiedzi na interpelację Śląski OW NFZ.

- Na podstawie analizy realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej PSZ, po zakończeniu pierwszych 8 miesięcy 2021 roku, Śląski OW NFZ przygotował aneks do umowy dla świadczeniodawcy zmniejszający jej wartość w zakresie pediatria - hospitalizacja na kwotę 1 057 057,56 zł, który nie został przez świadczeniodawcę przyjęty - pisze Fundusz.

- W przypadku umów realizowanych w 2021 roku aktualna sumaryczna wartość faktur wystawionych do limitu umowy bez sprawozdawczości wynosi 1 247 585,27 zł i w całości dotyczy umowy w systemie PSZ, w tym 1 206 617,92 zł wynika z zakresu Pediatria - Hospitalizacja - czytamy w odpowiedzi.

Czy z racji kłopotów finansowych szpitala NFZ odstąpi od zwrotu miliona złotych? 

We wspomnianej interpelacji minister zdrowia został zapytany: czy z uwagi na obecną trudną sytuację finansową Szpitala Żywiec, możliwe jest odstąpienie przez NFZ od konieczności zwrotu ponad miliona złotych ze środków przeznaczonych na leczenie pediatryczne?

Ministerstwo jasno odpowiedziało - powołując się na odpowiedź NFZ - że "obecnie brak jest podstaw prawnych do odstąpienia przez ŚOW NFZ od konieczności zwrotu przez świadczeniodawcę uzyskanych środków".

NFZ poinformował za to, że "na podstawie złożonego w dniu 9 grudnia 2021 r. stosownego wniosku do umowy, szpital uzyskał zgodę na wydłużenie okresu spłaty należności (...) do dnia 31 grudnia 2023 r".

Trwa ustalanie sposobu zwrotu zaliczki

- Z powodu pandemii i ograniczeń w realizacji świadczeń hospitalizacje były poniżej zakładanego poziomu. Wynikało to zarówno z obawy niektórych rodziców przed pobytem w szpitalu, ale przede wszystkim z powodu zmniejszonej zachorowalności dzieci ze względu na pozamykane przedszkola i szkoły oraz stosowanie wyższego reżimu sanitarnego - tłumaczyła jeszcze w styczniu Rynkowi Zdrowia Karolina Kocięcka, specjalistka ds. komunikacji w placówce.

- Na koniec 2021 r. Szpital Żywiec faktycznie ma do zwrotu około miliona złotych. Sposób zwrotu tej zaliczki pozostaje do ustalenia ze śląskim oddziałem NFZ - przyznała Kocięcka.

Dziś - z racji trwających negocjacji - szpital nie komentuje sprawy.

"Szpital ma najgorszy poziom finansowania w woj. śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju"

Przypomnijmy, że była to kolejna już interpelacja związana z kłopotami finansowymi Szpitala Żywiec w ostatnim czasie. 

W końcówce grudnia 2021 roku Rada Miejska w Żywcu wystąpiła do ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wojewody śląskiego oraz marszałka woj. śląskiego z apelem "dotyczącym potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec".

Wskazano wówczas, że "szpital ma najgorszy poziom finansowania w województwie śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju".

Pełne odpowiedzi Ministerstw Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia do pobrania poniżej.

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze