Szpital, który budowany jest tak długo, jak budowana była piramida Cheopsa

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 15 grudnia 2008 10:25

Na 1 stycznia 2010 roku zaplanowano oddanie do użytku

Będzie to co prawda niewielka część 17-piętrowego obiektu, który jak na początku zakładano, miał być szpitalem na ponad 1500 łóżek, a w pierwszym etapie w CKD znajdzie się w nim 367 łóżek, ale dokończenie budowy całego obiektu wymagałoby zainwestowania jeszcze 500 mln złotych. Takich pieniędzy nikt nie ma na tę inwestycję: ani budżet państwa, ani regionu. Termin oddania do użytku całego szpitala wciąż jest więc nieznany.

Prof. Paweł Górski, rektor UM, jest jednak dobrej myśli. Uważa, iż dokończenie budowy i wyposażenia całego szpitala jest koniecznością, chociażby dlatego, że alternatywą byłoby wyburzenie, co z powodu dotychczasowych nakładów finansowych liczonych w setkach milionów złotych, byłoby mało rozsądne.  Ponadto – w opinii rektora Górskiego – po modernizacjach CKD ma szansę stać się jedną z nowocześniejszych placówek medycznych w Europie.

Prof. Górski ma już nawet pomysł na sfinansowanie dalszej części CKD. Nie zamierza poprzestać na staraniach o finansowanie inwestycji z budżetu państwa. Liczy na zyski z komercjalizacji majątku, w tym 60- hektarowej działki. Urząd Miasta już podpisał porozumienie z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, w myśl którego na terenie CKD powstaną inwestycje związane z ochroną zdrowia i działalnością uczelni medycznej.

Inwestycję zaplanowano z rozmachem. Plany przewidują, że w przyszłości w szpitalu powstanie centrum urazowe dla całego regionu. Stąd potrzeba przeniesienia do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego z innych łódzkich szpitali oddziałów ortopedycznych i ratunkowych. Znajdą się one już w tej pierwszej części obiektu, której oddanie jest zaplanowane na 1 stycznia 2010 roku. Wówczas zacznie tu też działać oddział ginekologiczno-położniczy z opieką noworodkową.

Oddanie do użytku Centrum Kliniczno-Dydaktycznego sprawi, że rozluźni się w innych łódzkich szpitalach. Do Centrum bowiem zostanie przeniesiony obecny oddział farmakologii klinicznej i chorób wewnętrznych ze szpitala w Zgierzu, ortopedia ze szpitala im. Radlińskiego i niektóre kliniki ze szpitala im. Barlickiego, przede wszystkim transplantologiczna część chirurgii. Znajdzie się w nim również oddział intensywnej terapii, nefrologia ze stacją dializ. Przy szpitalu powstanie również lądowisko dla helikopterów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum