Szpital domaga się 25 mln zł. Minister zdrowia odpowiada

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia27 października 2021 15:31

- Zdarza się, że w ocenie podmiotów leczniczych należne im środki powinny być większe niż to, co otrzymują z NFZ - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski komentując informacje, że uniwersytecki szpital w Krakowie domaga się 25 mln zł za działania w czasie pandemii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiada na roszczenia covidowe szpitala w Krakowie Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • Podczas środowej (27 października) konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski pytany był o sprawę oczekiwań szpitala uniwersyteckiego w Krakowie.
  • Według doniesień dziennikarza TVN24 szpital domaga się 25 mln zł za działania w czasie pandemii. Dokumenty, według jego informacji, szpital miał wysłać do MZ.
  • Ja tych dokumentów jeszcze nie widziałem - odpowiedział minister zdrowia

Rozliczenia z podmiotami leżą po stronie oddziałów NFZ

- Jeżeli chodzi o kwestię rozliczeń finansowych, instytucją właściwą w systemie jest Narodowy Fundusz Zdrowia i to dyrektor lokalnego NFZ w pierwszej kolejności prowadzi te rozliczenia - poinformował minister zdrowia.

Niedzielski dodał, że w przypadku "poważnych zastrzeżeń i wątpliwości dotyczących niewłaściwej kwalifikacji bądź nieprawidłowego czy niewłaściwego rozliczenia", to centrala Narodowego Funduszu Zdrowia "jest w takich relacjach instytucją odwoławczą".

Czytaj też: Czy wróci nauka zdalna? Niedzielski: naukę stacjonarną trzeba utrzymać za wszelką cenę

- Ja tych dokumentów jeszcze nie widziałem, ale przyznam, że to nie jest niezwykła sytuacja, żeby w ocenie podmiotu leczniczego należne środki były większe od tego, co otrzymuje z NFZ-u - skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Te sytuacje są każda po każdej wyjaśniane, w razie zupełnie przeciwstawnych stanowisk jest droga sądowa, która też jest wykorzystywana, więc to się po prostu toczy swoim trybem - zaznaczył.

- Reforma się tak naprawdę nigdy nie skończy, bo chociażby ze względu na nadzór jakościowy, który powoduje ewaluację poszczególnych ośrodków, będziemy mieli do czynienia z rotacją tych ośrodków: niektóre będą wypadały ze względu na brak możliwości zapewnienia standardu, a inne będą wchodziły - podsumował szef resortu zdrowia. 

Czytaj: Szpital wzywa ministra do zapłaty. "25 mln w ciągu 7 dni, albo sąd"

 

Minister zdrowia o relokacji pacjentów z COVID-19. To nie jest pierwszy wybór MZ 

Niedzielski: reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu. Podstawą jest opieka środowiskowa

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum