Szpital bez pieniędzy. Dyrektor apeluje do ministra zdrowia. "Leczymy na kredyt"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia19 stycznia 2022 09:26

Dyrektor szpitala w Busku-Zdroju zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie możliwej utraty płynności finansowej szpitali z powodu drastycznych podwyżek cen oraz kosztów utrzymania. "Bardzo proszę o podjęcie pilnych kroków zmierzających do dofinansowania publicznych szpitali" – czytamy w piśmie.

Szpital bez pieniędzy. Dyrektor apeluje do ministra zdrowia. "Leczymy na kredyt"
Rosną długi szpitali w Polsce. Fot. AdobeStock
 • ZOZ w Busku-Zdroju funkcjonuje jako szpital hybrydowy z przygotowanymi 104 łóżkami covidowymi
 • W piśmie dyrektora tej placówki do ministra zdrowia podkreślono, że placówka otrzymała środki na dodatki covidowe dla personelu medycznego, ale jednocześnie pozostała bez większego wsparcia finansowego mimo znacznego wzrostu kosztów
 • Dyrektor buskiej lecznicy wymienił w piśmie szczegółowe przykłady sytuacji, które przyczyniają się do drastycznego zwiększania zadłużeń szpitali
 • - Jeśli nie dojdzie do pilnego zwiększenia finansowania szpitali – głównie powiatowych, tych będących najbliżej ludzi, utracą one płynność finansową – podkreślił dyrektor ZOZ

Szpitale bez pieniędzy. Dyrektor apeluje do ministra zdrowia

Na wstępie listu do ministra Adama Niedzielskiego, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju Grzegorz Lasak nakreślił obecną sytuację panującą w placówce. Jak informuje szef lecznicy, obecnie szpital działa w formie hybrydowej: ma przygotowane 104 łóżka covidowe, ale cały czas działają także oddziały niecovidowe m.in. ortopedia, chirurgia czy pediatria.

Najważniejszym punktem do dalszej dyskusji jest zdaniem autora pisma naglący problem związany z możliwą utratą płynności finansowej szpitali.

- Skala jest ogromna i dotyczy całego kraju. Co prawda otrzymaliśmy środki na tzw. dodatki covidowe dla personelu medycznego (łącznie 13 mln złotych za lata 2020 i 2021) jednak szpital, jako instytucja nie otrzymał zwiększonego finasowania mimo drastycznych podwyżek cen i zwiększonych kosztów funkcjonowania – czytamy w piśmie.

W dalszej części pisma wskazano także, że "wartości ryczałtów zaoferowane przez NFZ w ogóle nie przystają do bieżących wydatków szpitali, nie mówiąc o kosztach zwalczania pandemii koronawirusa".

Dyrektor podkreśla przy tym, że dalsze zadłużanie szpitali będzie wynikać z nieadekwatnego finansowania.

Dlaczego długi szpitali narastają?

Szef szpitala wylicza przyczyny lawinowego narastania długów szpitali. Wśród nich uwzględniono:

 • Od 1 stycznia 2021 roku wzrost podstawowego najniższego wynagrodzenia – NFZ tego nie uwzględnił określając wysokość finansowania szpitali,
 • Wzrost wynagrodzeń pracowników (lipiec 2021 roku) zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych. "Wyższe wynagrodzenia pracowników medycznych i pominięcie pracowników niemedycznych doprowadziło do zantagonizowania poszczególnych grup zawodowych w szpitalach publicznych" – dodano.
 • Wzrost stawki godzinowej lekarzy pracujących na zasadzie umów cywilno-prawnych,
 • Wzrost cen m.in. leków, materiałów opatrunków, środków jednorazowego użycia, wody, energii elektrycznej czy gazu.

- Bardzo proszę pana ministra, w imieniu dyrektorów wieloprofilowych szpitali powiatowych, o podjęcie pilnych kroków zmierzających do dofinansowania publicznych szpitali, głównie poprzez zwiększenie wartości ryczałtów rocznych oraz za świadczenia wyodrębnione. Jeśli nie dojdzie do pilnego zwiększenia finansowania szpitali, utracą one płynność finansową, dostawcy leków i innego asortymentu kupowanego przez szpitale po cenach wolnorynkowych nie będą dłużej realizować dostaw – zaznaczył w piśmie do MZ dyrektor Lasak.

Na koniec dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju dodał, że żaden ze szpitali nie może leczyć na kredyt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze