Szpital Solec. Pełnomocnik dr Ewa Więckowska zrezygnowała, minister zdrowia podziękował jej odznaczeniem

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 16:53

25 sierpnia minister zdrowia przyjął rezygnację dr Ewy Więckowskiej z funkcji pełnomocnika spółki Szpital Solec w Warszawie. Dzisiaj poinformował na Twitterze, że przyznał jej Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia.

Szpital Solec. Pełnomocnik dr Ewa Więckowska zrezygnowała, minister zdrowia podziękował jej odznaczeniem
Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia dr Ewie Więckowskiej, kierującej uruchamianiem szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym w Warszawie, przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. TT/MZ
  • Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia dr Ewie Więckowskiej, kierującej uruchamianiem szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym w Warszawie, przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Jako pełnomocnik podczas trzeciej fali epidemii w krótkim czasie zabezpieczyła dla mieszkańców stolicy 250 łóżek w szpitalu tymczasowym - uzasadnił minister przyznanie odznaczenia
  • Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał dr Ewie Więckowskiej Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia - przekazało we wtorek MZ na Twitterze.

Odznaczenie za szybkie zabezpieczenie łóżek

Jako pełnomocnik Szpitala Solec podczas trzeciej fali epidemii w krótkim czasie zabezpieczyła dla mieszkańców stolicy 250 łóżek w szpitalu tymczasowym - podkreślono.

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19, za utworzenie którego odpowiadał Szpital Solec. Polecenie utworzenia go wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Ministerstwo zaznaczyło, że w czasie trzeciej fali Szpital Południowy obsłużył ponad 60 tys. pacjentów.

 

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do zarządzającej Szpitalem Południowym spółki Szpital Solec. Została nim dr Więckowska, była prezes tej spółki, która wcześniej, pod koniec lutego - po ponad siedmiu latach - zrezygnowała ze swojego stanowiska.

Szpital Południowy - ministra czy prezydenta?

Władze Warszawy konsekwentnie domagały się, by Szpital Południowy wrócił do miasta.

Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym.

Podczas konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską poinformowali, że pełnomocnik otrzymała wezwanie prezydenta stolicy do wydania miastu Szpitala Południowego. Władze miasta przejęły spółkę zarządzającą szpitalami Solec i Południowym.

Minister Niedzielski, pytany przez dziennikarzy o orzeczenie WSA, odparł, że "na razie dyskusja jest w pewnym sensie bezprzedmiotowa". - Mamy wyrok pierwszej instancji, ale my oczywiście będziemy się odwoływali do NSA - zapowiedział.

Dr Ewa Więckowska, nim złożyła rezygnację ze stanowiska prezesa Szpitala Solec była krytykowana przez władze Warszawy.

Zasłużony dla Ochrony Zdrowia, czyli krytyka i docenienie

- Pani prezes na oficjalnych naradach informowała mnie, że nowy szpital może przyjąć maksymalnie 25 osób - mówiła w marcu wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. - Kiedy to usłyszałam, powiedziałam jej, że to jest absolutnie niemożliwe, bo jest pandemia, żądałam przyspieszenia prac, ale usłyszałam: to jest niemożliwe - relacjonowała Kaznowska.

W zupełnie odmienny sposób przedstawiało sytuację Ministerstwo Zdrowia, gdy wkrótce po odejściu dr Ewa Więckowska została ponownie wprowadzona do Szpitala Solec przez ministra zdrowia - jako pełnomocnik. Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, to rozwiązanie było koniecznością ze względu na brak współpracy miasta (właściciela Szpitala Solec - red.) z wojewodą, przy uruchamianiu szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym.

Minister stwierdzał wówczas, że na skutek braku współpracy z wojewodą "szpital cały czas działa na poziomie mniej więcej opieki nad 50 pacjentami" podczas, gdy deklaracje dotyczyły przyjęcia 300 pacjentów covidowych.

- Pani doktor jako lekarz specjalizujący się w chorobach płuc, a ponadto posiadający też wykształcenie na poziomie MBA, ma przygotowanie zarządcze profesjonalne i daje nadzieję, że problemy związane z uruchomieniem szpitala tymczasowego południowego w Warszawie zostaną bardzo szybko rozwiązane - podsumował szef powierzenie dr Więckowskiej funkcji pełnomocnika.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum