Szpital Solec. Pełnomocnik dr Ewa Więckowska zrezygnowała, minister zdrowia podziękował jej odznaczeniem

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 16:53

25 sierpnia minister zdrowia przyjął rezygnację dr Ewy Więckowskiej z funkcji pełnomocnika spółki Szpital Solec w Warszawie. Dzisiaj poinformował na Twitterze, że przyznał jej Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia.

Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia dr Ewie Więckowskiej, kierującej uruchamianiem szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym w Warszawie, przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. TT/MZ
  • Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia dr Ewie Więckowskiej, kierującej uruchamianiem szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym w Warszawie, przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Jako pełnomocnik podczas trzeciej fali epidemii w krótkim czasie zabezpieczyła dla mieszkańców stolicy 250 łóżek w szpitalu tymczasowym - uzasadnił minister przyznanie odznaczenia
  • Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał dr Ewie Więckowskiej Odznaczenie Zasłużony dla Ochrony Zdrowia - przekazało we wtorek MZ na Twitterze.

Odznaczenie za szybkie zabezpieczenie łóżek

Jako pełnomocnik Szpitala Solec podczas trzeciej fali epidemii w krótkim czasie zabezpieczyła dla mieszkańców stolicy 250 łóżek w szpitalu tymczasowym - podkreślono.

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19, za utworzenie którego odpowiadał Szpital Solec. Polecenie utworzenia go wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Ministerstwo zaznaczyło, że w czasie trzeciej fali Szpital Południowy obsłużył ponad 60 tys. pacjentów.

 

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do zarządzającej Szpitalem Południowym spółki Szpital Solec. Została nim dr Więckowska, była prezes tej spółki, która wcześniej, pod koniec lutego - po ponad siedmiu latach - zrezygnowała ze swojego stanowiska.

Szpital Południowy - ministra czy prezydenta?

Władze Warszawy konsekwentnie domagały się, by Szpital Południowy wrócił do miasta.

Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym.

Podczas konferencji prasowej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską poinformowali, że pełnomocnik otrzymała wezwanie prezydenta stolicy do wydania miastu Szpitala Południowego. Władze miasta przejęły spółkę zarządzającą szpitalami Solec i Południowym.

Minister Niedzielski, pytany przez dziennikarzy o orzeczenie WSA, odparł, że "na razie dyskusja jest w pewnym sensie bezprzedmiotowa". - Mamy wyrok pierwszej instancji, ale my oczywiście będziemy się odwoływali do NSA - zapowiedział.

Dr Ewa Więckowska, nim złożyła rezygnację ze stanowiska prezesa Szpitala Solec była krytykowana przez władze Warszawy.

Zasłużony dla Ochrony Zdrowia, czyli krytyka i docenienie

- Pani prezes na oficjalnych naradach informowała mnie, że nowy szpital może przyjąć maksymalnie 25 osób - mówiła w marcu wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. - Kiedy to usłyszałam, powiedziałam jej, że to jest absolutnie niemożliwe, bo jest pandemia, żądałam przyspieszenia prac, ale usłyszałam: to jest niemożliwe - relacjonowała Kaznowska.

W zupełnie odmienny sposób przedstawiało sytuację Ministerstwo Zdrowia, gdy wkrótce po odejściu dr Ewa Więckowska została ponownie wprowadzona do Szpitala Solec przez ministra zdrowia - jako pełnomocnik. Jak tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, to rozwiązanie było koniecznością ze względu na brak współpracy miasta (właściciela Szpitala Solec - red.) z wojewodą, przy uruchamianiu szpitala tymczasowego w Szpitalu Południowym.

Minister stwierdzał wówczas, że na skutek braku współpracy z wojewodą "szpital cały czas działa na poziomie mniej więcej opieki nad 50 pacjentami" podczas, gdy deklaracje dotyczyły przyjęcia 300 pacjentów covidowych.

- Pani doktor jako lekarz specjalizujący się w chorobach płuc, a ponadto posiadający też wykształcenie na poziomie MBA, ma przygotowanie zarządcze profesjonalne i daje nadzieję, że problemy związane z uruchomieniem szpitala tymczasowego południowego w Warszawie zostaną bardzo szybko rozwiązane - podsumował szef powierzenie dr Więckowskiej funkcji pełnomocnika.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum