Szpital Południowy. Wiceprezydent stolicy do ministra zdrowia: powołajcie dyrektora ds. szpitala tymczasowego

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia03 września 2021 11:43

Renata Kaznowska pisze do Adama Niedzielskiego w sprawie Szpitala Południowego, który został przeznaczony dla chorych na Covid-19. Proponuje ustanowienie w szpitalu tymczasowym - dyrektora ds. szpitala tymczasowego wskazanego przez ministra zdrowia.

Szpital Południowy. Wiceprezydent stolicy do ministra zdrowia: powołajcie dyrektora ds. szpitala tymczasowego
Szpital tymczasowy w Szpitalu Południowym nie jest gotowy na przyjęcie 300 pacjentów covidowych - alarmuje wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Fot. Shutterstock
  • W liście do szefa MZ Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy informuje, że szpital tymczasowy usytuowany w budynku Szpitala Południowego nie jest gotowy na przyjęcie 300 pacjentów covidowych
  • Kaznowska wskazuje, że Szpital Solec sp. z o.o. - w tym szpital tymczasowy prowadzony przez tę placówkę - potrzebuje pilnej stabilizacji prawnej, organizacyjnej i finansowej
  • Zapewnia, że miasto chce przygotować szpital do nadejścia 4 fali pandemii
  • Wiceprezydent Warszawy proponuję ustanowienie w szpitalu tymczasowym funkcji dyrektora tego zakładu - ''Dyrektora ds. Szpitala Tymczasowego; wskazanego przez Pana Ministra''

W ślad za wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 29 lipca 2021 r., stwierdzającym nieważność decyzji Ministra Zdrowia o wprowadzeniu do Szpitala Solec sp. z o.o. pełnomocnika, wiceprezydent Warszawy informuje, że wszystkie organy tej spółki wznowiły działalność.

Czytaj też: Szpital Południowy. Minister zdrowia zapowiada skargę kasacyjną w sprawie pełnomocnika

Kaznowska podaje, że trwa inwentaryzacja spółki, w tym szpitala tymczasowego, przygotowywany jest audyt oraz podejmowane są najpilniejsze działania.

Szpital tymczasowy nie jest gotowy na 300 pacjentów covidowych

Wiceprezydent dodaje, że podczas spotkania 26 sierpnia z wojewodą i szefem MOW NFZ przedstawiła wstępny raport o sytuacji szpitala. Zostały też przeanalizowane najpilniejsze działania przed spodziewanym nadejściem czwartej fali.

‘’Uprzejmie wyjaśniam, że Szpital Tymczasowy nie jest gotowy na przyjęcie 300 pacjentów covidowych. Boryka się z olbrzymimi problemami organizacyjnymi i finansowymi’’ – pisze do ministra zdrowia Kaznowska.

W piśmie z 27 sierpnia wskazuje też, że Szpital Solec sp. z o.o. - w tym szpital tymczasowy - potrzebuje pilnej stabilizacji prawnej, organizacyjnej i finansowej.

''Zapowiedź rzecznika Pana Ministra, że zamierzać będziecie Państwo do wyprowadzenia do szpitala kolejnego pełnomocnika, ''obchodząc wyroku sądu'' z pewnością stabilizacji tej nie wprowadzi. Wręcz przeciwnie. Z pewnością nie zgodzimy się na pozaprawne działania'' - pisze Kaznowska w liście do Adama Niedzielskiego.

I zapewnia: ‘’Chcemy przygotować szpital do nadejścia 4 fali pandemii, ale chcemy też rozpocząć proces przygotowań do przenoszenia oddziałów ze Szpitala na Solcu do tzw. Szpitala Południowego. Do tego potrzebne są zakupy wyposażenia oraz przygotowanie pełnej procedury prawnej i organizacyjnej’’.

Kaznowska proponuje ministrowi zdrowia ''efektywne rozwiązanie''

‘’Proponuję ustanowienie w Szpitalu Tymczasowym przy ul. rtm. Pileckiego 99 funkcji dyrektora tego zakładu - Dyrektora ds. Szpitala Tymczasowego; wskazanego przez Pana Ministra’’.

Według wiceprezydent Warszawy zadania tego dyrektora polegałyby m.in. na:

- kierowaniu Szpitalem Tymczasowym, w szczególności zapewnieniu jego sprawnego funkcjonowaniu,
- organizowaniu tzw. łóżek covidowych,
- współpracy z organami administracji rządowej oraz NFZ w sprawach dot. Szpitala Tymczasowego.

Jak zaznacza, zarządzanie Spółką Szpital Solec sp. z o.o. pozostałoby w kompetencji jej organów - zgodnie z KSH oraz aktem założycielskim.

''Dyrektor ds. Szpitala Tymczasowego (tzw. szpitala COVID-owego) wskazany przez Pana Ministra, zarządzając Szpitalem Tymczasowym realizowałby Pana strategię walki z epidemią'' - pisze zastępca prezydenta Warszawy.

I dodaje, że ''już w tej chwili w szpitalu pracuje osoba z Ministerstwa Zdrowia pełniąc zbliżoną funkcję''. 

Pismo wiceprezydent Renaty Kaznowskiej do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zostało skierowane również do wiadomości premiera  Mateusza Morawieckiego oraz wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum