Szpital Narodowy: nie istnieje oddzielny zarząd placówki, jesteśmy filią CSK MSWiA

Autor: Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2021 20:21

16 stycznia 2021 roku poseł Dariusz Joński opublikował dokument przygotowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w odpowiedzi na interpelację poselską. Podane zostały tam koszty funkcjonowania Szpitala Narodowego w listopadzie 2020 roku. Niestety poseł nieprawidłowo zinterpretował dane finansowe - czytamy w oświadczeniu szpitala na Stadionie Narodowym.

Szpital Narodowy: nie istnieje oddzielny zarząd placówki, jesteśmy filią CSK MSWiA
Fot. Szpital Narodowy/Twitter

CSK MSWiA wielokrotnie tłumaczył i wyjaśniał, że Szpital Narodowy jest jego filią. Nie istnieje oddzielny zarząd Szpitala Narodowego.

"Koszty, które wymieniane są pod pozycją „zarząd”, to pojęcie księgowo-finansowe. CSK MSWIA w Warszawie stosuje uregulowania w zakresie rachunku kosztów zgodnie z art. 31lc ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych „Świadczeniodawcy, którzy zawarli umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, są obowiązani do stosowania standardu rachunku kosztów” ( Dz. U. 2004 Nr 210 poz. 2135 ze zm.)." - czytamy w nadesłanej informacji.

Zgodnie z powyższym, prezentując koszty funkcjonowania Szpitala Tymczasowego na Stadionie Narodowym w m-cu listopadzie 2020 r., w odpowiedzi na interpelację uwzględniono następujące koszty:

Koszty bezpośrednie:

koszt zużytych leków i wyrobów medycznych,
transport medyczny,
wyżywienie pacjentów,
koszt amortyzacji urządzeń technicznych,
koszty pozostałe (w tym: sprzątanie, dezynfekcja, utylizacja odpadów medycznych i komunalnych, koszty bielizny, pościeli, koszt prania),
wynagrodzenia (w tym: lekarze, lekarze anestezjolodzy, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, ratownicy medyczni, rejestratorki medyczne).

Koszty pośrednie:

koszty zarządu, czyli procentowy narzut kosztów wynagrodzeń administracji, kadr, płac, księgowości, finansów, zaopatrzenia, apteki, obsługi prawnej, ubezpieczenia. Jest to procent kosztu wynagrodzeń personelu Szpitala Tymczasowego w ogólnej wartości kosztu wynagrodzeń CSK MSWIA w Warszawie, koszty procedur medycznych wykonane we własnych pracowniach i zakładach diagnostycznych szpitala.

"Co ważne, w związku z tym, że Szpital Tymczasowy stanowi jeden z oddziałów struktur organizacyjnych CSK MSWIA w Warszawie, nie posiada wyodrębnionego stanowiska dyrektorskiego dla tej placówki. Wszystkie służby administracyjne, kadrowe, finansowe wykonują swoją pracę zarówno na rzecz jednostek w lokalizacji ul. Wołoska 137, zamiejscowych Poliklinik w Radomiu, Siedlcach, Ciechanowie oraz dla nowo utworzonego Szpitala Tymczasowego" - informuje szpital.

Placówka została zorganizowany w sposób optymalny, dzięki czemu nie kosztuje - tak jak wcześniej informowali posłowie Joński i Szczerba - 21 mln zł miesięcznie, tylko wielokrotnie mniej - czytamy w oświadczeniu.

Liczba hospitalizowanych do dziś wynosi ponad 410 osób i niestety ciągle rośnie. Każda z tych osób wymagała pomocy, która nie zostałaby udzielona, gdyby Szpitala Narodowego nie było.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum