Newseria Biznes/Rynek Zdrowia | 11-07-2017 13:08

Szpital Medicover poza siecią: "liczymy na to, że NFZ rozpisze konkursy"

Na opublikowanej w czerwcu br. liście szpitali w sieci zabrakło Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Szpital liczy na możliwość dalszej współpracy z NFZ w dotychczasowym zakresie.

Fot. archiwum

Placówka leczy m.in. skomplikowane przypadki powikłań po zatorowości płucnej oraz zaburzenia rytmu serca.

- Szpital Medicover w ramach kontraktu z NFZ obejmuje opieką ponad milion osób z południowej części Warszawy i województwa mazowieckiego. Świadczymy przede wszystkim wysokospecjalistyczne usługi medyczne z zakresu kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. W ramach tych specjalności świadczymy również pomoc osobom w stanach nagłych. Co istotne, nasze oddziały kardiologiczne i kardiochirurgiczne reprezentują jeden z najniższych współczynników śmiertelności wśród leczonych pacjentów, mimo że zajmują się najbardziej skomplikowanymi i powikłanymi przypadkami - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Marcin Łukasiewicz, dyrektor Szpitala Medicover.

W powiatach położonych na południe od Warszawy - aż do Radomia - świadczeń z zakresu kardiologii i kardiochirurgii nie oferuje żaden ze szpitali.

- Wejście w życie ustawy o sieci szpitali oznacza przede wszystkim dużą niepewność. Jako szpital, który nie wszedł do sieci, nadal nie wiemy, jaka będzie przyszłość usług świadczonych w ramach NFZ. Nie wiemy, czy będziemy w stanie zaoferować dalszą pomoc pacjentom, którym pomagaliśmy w problemach kardiologicznych i kardiochirurgicznych, czy też od 1 października będziemy musieli wstrzymać świadczenia realizowane w ramach środków publicznych - wskazuje Łukasiewicz.

Szef wilanowskiego szpitala podkreśla, że część pacjentów jest do Medicoveru kierowana z innych ośrodków kardiologicznych i kardiochirurgicznych, zwłaszcza w obszarze leczenia powikłań po zatorowości płucnej oraz niskoinwazyjnego leczeniu zaburzeń rytmu.