Szefowie szpitali kliniczych w kancelarii premiera: cena punktu bez zmian, ale jest nadzieja

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 grudnia 2008 19:57

Po środowym (17 grudnia) spotkaniu dyrektorów szpitali klinicznych w kancelarii premiera z Michałem Boni, szefem doradców Donalda Tuska, minister zdrowia Ewą Kopacz oraz prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem wiadomo, że cena punktu rozliczeniowego pozostanie bez zmian, czyli na poziomie 51 zł.

Dr Maria Ilnicka-Mądry, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1, która jest przewodniczącą grupy negocjującej z Funduszem w imieniu szpitali klinicznych zaznaczyła, że chociaż dyrektorzy nie otrzymali obietnicy podwyższenia wyceny punktu rozliczeniowego, to są usatysfakcjonowani, ponieważ wskazano kierunki do dalszych rozmów. Nie chciała mówić o szczegółach.

Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb powiedział PAP, że dyrektorom zaproponowano "przeszacowanie taryf w poszczególnych procedurach medycznych". Zaznaczył jednocześnie, że cena punktu pozostanie na poziomie 51 zł.

- Środki, które trafią do szpitali w 2009 r., będą takie same, jak w roku 2008, przy takiej samej ilości hospitalizacji. Czyli przy takiej samej liczbie pacjentów. Ponadto w przypadku niektórych procedur wysokospecjalistycznych nastąpi wzrost finansowania o 20 proc. Chodzi o pediatrię, urologię i choroby zakaźne. Wymogi stawiane szpitalom w kontraktach będą złagodzone - podkreślił Gołąb.

Dodał też, że zostanie powołany zespół, który będzie monitorował kontrakty szpitali z NFZ w pierwszym półroczu 2009 r. W poniedziałek (22 grudnia) w Ministerstwie Zdrowia ma się odbyć spotkanie dyrektorów szpitali klinicznych i samorządowych z kierownictwem resortu.

Warunkom stawianym przez NFZ w kontraktach na 2009 r. sprzeciwia się większość dyrektorów szpitali wojewódzkich, powiatowych oraz klinicznych. W ich ocenie proponowana wycena punktu rozliczeniowego nie pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie lecznic, może doprowadzić do ich zadłużenia, a także do wprowadzenia od stycznia odpłatności za planowe zabiegi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum