Szefowa OZZPiP wylicza kwoty podwyżek dla pielęgniarek: 160 tys. z nich w ogóle ich nie dostanie!

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2021 11:30

Propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące nowych wskaźników dla naszej grupy zawodowej powodują brak wzrostu wynagrodzeń u blisko 160 tys. pielęgniarek i położnych - alarmuje Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Szefowa OZZPiP wylicza kwoty podwyżek dla pielęgniarek: 160 tys. z nich w ogóle ich nie dostanie!
Propozycje Ministerstwa Zdrowia są nie do przyjęcia - alarmuje Krystyna Ptok, szefowa OZZPiP. Fot. Shutterstock

- Skandaliczne, oburzające. Propozycja Ministerstwa Zdrowia jest nie do przyjęcia - podkreśla Krystyna Ptok w komunikacie z 7 marca. Na stronie OZZPiP i w przemówieniu do swoich koleżanek przedstawia, jak w świetle propozycji MZ dotyczącej współczynników od 1 lipca 2021 roku dla wszystkich grup zawodowych wyglądają wynagrodzenia w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych.

Z analizy OZZPiP wynika, że:
-  Od 1 lipca największy wzrost wynagrodzenia (około 1164 zł) nastąpi w grupie zawodowej pielęgniarek/położnych z tytułem magistra piel/poł i specjalizacją. Wynagrodzenie zasadnicze ma osiągnąć 5478 zł. W tej grupie mamy tylko 11 800 pielęgniarek i położnych.
- W grupie magistrów pielęgniarstwa/położnictwa lub specjalistek wynagrodzenie wzrośnie do poziomu 4186 zł . Wg danych MZ byłby to wzrost o kwotę 109 zł. W tej grupie mamy około 30 000 pielęgniarek i położnych.
- W grupie pielęgniarek z licencjatem lub wykształceniem średnim wzrost wynagrodzenia jest 0 %, bo grupa ta wg danych MZ miała poziom wynagrodzeń 3893 zł. To najliczniejsza grupa, bo licząca blisko 160 000 pielęgniarek i położnych. Ich wynagrodzenie zasadnicze ma wynosić od 01 lipca br. 3772 zł z gwarancją nieobniżenia poziomu.
-  Innym grupom zawodowym proponuje się wzrosty wynagrodzeń zasadniczych od 602 zł do 2036 zł motywując to faktem, że to wyrównanie krzywd, bo ci pracownicy byli pomijani przy podwyżkach, cyt. ''a pielęgniarki i położne otrzymały już znaczące podwyżki wynagrodzeń wynikające z podpisanych Porozumień” (czyli tzw. zembalówkę).

Jak podkreśla przewodnicząca Ptok, propozycje Ministerstwa Zdrowia dotyczące nowych wskaźników dla tej grupy zawodowej, których wysokość powodują brak wzrostu wynagrodzeń u blisko 160 000 pielęgniarek i położnych. 

To skandaliczne i oburzające tym bardziej, że w obliczu trzeciej fali pandemii szpitale poszukują pielęgniarek i wzywają do podjęcia dodatkowej pracy - ocenia szefowa OZZPiP.

Krystyna Ptok przypomina, że w lutym 2021 r. obyły się cztery spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia przy MZ, który pracuje nad nowelizacją Ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Następne spotkanie w ramach Prezydium Zespołu Trójstronnego zaplanowano na wtorek, 9 marca.

Więcej: ozzpip.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum