Szef śląskiego NFZ: sztywny podział środków dla placówek w sieci i poza nią - to nieprawda

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2017 15:42

Mam żal do mediów, że informują, że 90 proc. środków jest przeznaczone dla placówek w sieci, a 10 proc. dla tych poza nią, bo tak nie jest - mówił Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na sesji "Polski szpital 2017’’ na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2017 w Katowicach.

Szef śląskiego NFZ: sztywny podział środków dla placówek w sieci i poza nią - to nieprawda
Na zdj. Jerzy Szafranowicz, dyrektor ŚOW NFZ. Fot. PTWP

Przypomniał, że NFZ kontraktuje trzy rodzaje świadczeń: hospitalizację pełną, hospitalizację planową i leczenie jednego dnia.

- Mamy w województwie śląskim 149 szpitali, z tego 86 nie wchodzi do sieci szpitali, ale 65 z nich nie ma w zakresie świadczeń hospitalizacji pełnej - ma planową i chirurgię jednego dnia i na te świadczenia robimy konkursy. Rzeczywiście jest problem z 21 szpitalami, dlatego spotykam się z konsultantami wojewódzkimi m.in. prof. Wylęgałą - okulistą, prof. Więckiem - nefrologiem, prof. Derejczykiem - geriatrą i omawiamy wspólnie, co trzeba dokupić, jakie konkursy zrobić - powiedział szef śląskiego oddziału Funduszu.

W jego opinii dyrektorzy oddziałów NFZ powinni mieć dużo kontaktów z prezydentami miast, burmistrzami, starostami i konsultantami wojewódzkimi.

- Świadczeniodawcy w Śląskiem wiedzą wszystko o sieci. Dwa miesiące temu były pierwsze spotkania z dyrektorami szpitali podczas których omawialiśmy, dlaczego są na poszczególnych poziomach. W planach mamy kolejne spotkania. Rozmawiamy, kontaktujemy się, a efektem tego jest to, że projekt sieci szpitali ewoluował - wskazywał dyrektor Szafranowicz.

Uspokajał, że w województwie śląskim konkursy będą.

- Jako szef oddziału Funduszu mam ten przywilej ustawowy, że mogę wskazać szpitale, które są niezbędne i zrobię to, by dostępność do świadczeń w naszym województwie była na dobrym poziomie - zapewniał Szafranowicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum