Szef kancelarii premiera: służba zdrowia to wyzwanie dla menedżera

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2020 21:35

Adam Niedzielski jest osobą bardzo doświadczoną, jeśli chodzi zarówno o zarządzane jak i administrację - powiedział w czwartek (20 sierpnia) szef KPRM Michał Dworczyk, pytany czy to dobry ruch, że szefem resortu zdrowia zostaje nie lekarz, tylko ekonomista.

Szef kancelarii premiera: służba zdrowia to wyzwanie dla menedżera
Michał Dworczyk: - To na pewno bardzo duże wyzwanie pod względem menadżerskim, jeśli chodzi o zarządzanie służbą zdrowia. Fot. PTWP

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że obecny szef NFZ Adam Niedzielski zastąpi Łukasza Szumowskiego na miejscu ministra zdrowia. Minister Szumowski złożył rezygnację we wtorek (18 sierpnia).

Dworczyk powiedział w czwartek (20 sierpnia) w Polsat News, że odejście Szumowskiego nie było zaskoczeniem. Dodał, że "wydaje się, że to był dobry moment, czyli to pewne letnie spowolnienie".

Na pytanie, czy to był rzeczywiście dobry moment, kiedy mamy środek pandemii koronawirusa, szef KPRM zwrócił uwagę, że jesteśmy przed drugą falą koronawirusa.

- I przygotowany program przez ministra Szumowskiego, przygotowane ministerstwo i cała administracja na nadejście tej drugiej fali zostały bardzo dobrze. Więc teraz właśnie, kiedy mamy ten moment spowolnienia, to jest chyba dobra chwila, żeby nastąpiła zamiana, skoro ona i tak miała nastąpić - ocenił Dworczyk.

Pytany, czy to dobry ruch, że szefem resortu zdrowia zostaje nie lekarz, tylko ekonomista, szef KPRM odparł, że Adam Niedzielski jest osobą bardzo doświadczoną, jeśli chodzi zarówno o zarządzane jak i administrację. - Jest jednym z najbliższych współpracowników ministra Szumowskiego, a więc świetnie wprowadzony w bieżącą pracę resortu - podkreślił.

Na uwagę, że już dawno na czele resortu zdrowia nie było kogoś, kto nie jest lekarzem, Dworczyk odparł, że w kierownictwie ministerstwa są lekarze i personel medyczny.

- Pan minister Waldemar Kraska jest lekarzem. Są też przedstawiciele służby medycznej, w samym resorcie pracuje bardzo wielu medyków, w związku z tym nie ma w tym nic nadzwyczajnego - podkreślił polityk.

Na sugestię, że służba zdrowia, to nie jest biznes Dworczyk powiedział: - Nie jest biznes, natomiast jest to na pewno bardzo duże wyzwanie pod względem menadżerskim, jeśli chodzi o zarządzanie służbą zdrowia, to jest to olbrzymie wyzwanie menadżerskie.

- Lekarze są i w resorcie i w kierownictwie natomiast szefuje resortem doświadczony menadżer, który przez ostatnie dwa lata był bliskim współpracownikiem ministra zdrowia, a jeśli chodzi o pandemię i walkę z pandemią był tutaj bardzo zaangażowany w pracę w tym obszarze - dodał Dworczyk.

Dopytywany, czy wiadomo, kto zastąpi Niedzielskiego na stanowisku szefa NFZ szef KPRM odpowiedział, że nie ma takiej wiedzy.

PAP - Edyta Roś

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum