Szef WIM: możemy realnie rozważać powrót do działalności Instytutu sprzed epidemii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2020 15:45

Dotarliśmy do etapu, w którym realnie możemy rozważać stopniowy powrót działalności instytutu do stanu sprzed epidemii - poinformował w poniedziałek (27 kwietnia) dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

Stopniowe zwiększanie wykonania świadczeń opieki zdrowotnej w WIM nastąpi na początek w dziedzinach medycyny odpowiedzialnych w głównej mierze za zmniejszanie śmiertelności w populacji. Fot. PTWP

W piśmie skierowanym m.in. do pracowników WIM, szef placówki wskazał, że reaktywacja działania musi odbywać się "w sposób gwarantujący realizację celów i zachowanie bezpieczeństwa epidemicznego pracowników instytutu oraz korzystających z naszych usług pacjentów".

Gen. Gielerak przekazał, że dyrekcja WIM, w porozumieniu z kierownikami klinik oraz przy udziale funkcjonującego od początku epidemii zespołu kryzysowego, opracowała plan przywracania pełnej funkcjonalności placówki.

Jego najważniejsze założenia obejmują stopniowe zwiększanie wykonania świadczeń opieki zdrowotnej, na początek w dziedzinach medycyny odpowiedzialnych w głównej mierze za zmniejszanie śmiertelności w populacji, a także procedur planowych w zakresach świadczeń o szczególnie ograniczonym dostępie.

WIM planuje też doskonalenie procedur opieki z wyznaczeniem trzech obszarów, w jakich będą one prowadzone: "zielony" (wolny od COVID-19) oraz "żółty" (barierowy), a także "czerwony" - wydzielone miejsca pierwszego kontaktu chorych o podejrzanym statusie epidemiologicznym oraz oddziały prowadzące leczenie chorych zakażonych.

Stały nadzór epidemiczny nad zdrowiem personelu realizowany za pośrednictwem dwóch rodzajów testowania: identyfikującego zakażenie (testy genetyczne) oraz oceniającego odporność populacyjną (testy serologiczne).

Profesor zapowiada też m.in. przeniesienie obszaru "czerwonego" w maksymalnie możliwym zakresie poza budynek szpitala, do organizowanego na terenie WIM szpitala tymczasowego.

Szef WIM ocenił, że decyzja o powrocie do pierwotnej działalności, przywróceniu ograniczonych, a w niektórych przypadkach zawieszonych funkcji instytutu, podobnie jak proponowany sposób jej wykonania są najbardziej adekwatną do okoliczności receptą na wyjście z obecnego kryzysu w możliwie najszybszy sposób oraz z możliwie największymi korzyściami. 

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum