Szef "S" domaga się podwyżek dla wszystkich pracujących przy chorych na COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2020 19:08

Domagamy się uwzględnienia w podwyżkach wszystkich zatrudnionych przy opiece nad pacjentami z COVID-19 - napisał w piątek (20 listopada) przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Związek chce podwyżek m.in. dla salowych i sanitariuszy.

Szef "S" domaga się podwyżek dla wszystkich pracujących przy chorych na COVID-19
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" już na początku listopada zaprotestował przeciwko pominięciu podwyżkami części pracowników zatrudnionych przy pacjentach z COVID-19. W piątek związkowcy kolejny raz sprzeciwili się decyzji rządu.

W liście otwartym do premiera szef Solidarności ocenił, że decyzja ministra zdrowia, nieuwzględniająca w podwyżkach wszystkich osób pracujących przy pacjentach chorych na COVID-19, "jest przykładem dzielenia pracowników na lepszych i gorszych". Przypomniał, że NSZZ "Solidarność" protestował przeciwko takiemu postępowaniu. "Niestety od 3 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski nawet nie raczył się do tego odnieść, co jest kolejnym przykładem braku woli rządu do dialogu z partnerami społecznymi" - ocenił Piotr Duda.

"Osoby pracujące przy pacjentach chorych na COVID-19, bez względu na wykonywany zawód i posiadane kwalifikacje, są tak samo zagrożone i pracują w takich samych warunkach. Podlegają tym samym obostrzeniom i muszą znosić te same uciążliwości. Tymczasem podwyżkę wynagrodzeń otrzymać mają jedynie lekarze i pielęgniarki. Pominięto salowe, sanitariuszy i sanitariuszki, pracowników technicznych i wiele innych osób, bez których oddział szpitalny nie może normalnie funkcjonować" - zwraca uwagę szef Solidarności.

"Jak można, Panie Premierze, wartościować zdrowie i życie ludzkie ze względu na wykonywany zawód? Jak można w tak cyniczny sposób segregować ludzi na lepszych i gorszych? I wreszcie jak można (...) prawie codziennie wzywać Solidarność do dialogu i jednocześnie na każdym kroku manifestować brak szacunku dla partnerów społecznych?" - dodał.

Piotr Duda napisał, że związek domaga się pilnej zmiany decyzji ministra Niedzielskiego i uwzględnienia w podwyżkach wszystkich zatrudnionych przy opiece nad pacjentami z COVID-19.

Olga Zakolska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum