Szef ARM: będziemy koordynować logistykę magazynowania i dystrybucji szczepionki przeciwko Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2020 08:52

Agencja Rezerw Materiałowych została wyznaczona przez premiera jako koordynator procesu logistycznego związanego z magazynowaniem i dystrybucją szczepionki przeciwko Covid-19.

Szef ARM: będziemy koordynować logistykę magazynowania i dystrybucji szczepionki przeciwko Covid-19
Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

 - Przygotowujemy scenariusze, jak szczepionka przeciwko Covid-19 powinna być dystrybuowana zgodnie z wymogami producentów i służby zdrowia, która będzie zarządzać szczepieniami - powiedział "Rzeczpospolitej" Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych

- ARM w swoich rezerwach ma od dawna leki i środki medyczne. Mamy dwie własne hurtownie medyczne, które wspierają nas w sytuacjach kryzysowych. Jesteśmy więc przygotowani, by profesjonalnie przeprowadzić proces obsługi dystrybucji szczepionki antycovidowej - twierdzi Kuczmierowski.

Jak wskazuje szef ARM, tylko część szczepionek, od części producentów, będzie wymagała "ultrazimnego przechowywania". - Pozostałe będą mogły być przechowywane w zwykłym zimnym łańcuchu, czyli w temperaturach pomiędzy 2 a 8 stopni. Tak jest w przypadku wszystkich innych szczepionek, więc tu nie ma problemu - twierdzi.

- Ultrazimne przechowywanie jednej ze szczepionek wymagane jest jedynie przy dłuższym jej magazynowaniu. Zorganizujemy proces dystrybucji tak, żeby szybko docierała ona do pacjentów, by nie było potrzeby długiego przechowywania. Bezpośrednio od producenta będzie ona trafiać do wyszczepienia - zapewnia Kuczmierowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum