Szczytno: nadużywają świątecznej pomocy?

Autor: Kurek Mazurski/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2009 11:14

Ośrodek zdrowia w Jedwabnie (warmińsko-mazurskie) jest nieczynny w soboty i niedziele. Z tego powodu mieszkańcy, którzy wtedy zachorują, muszą jeździć do przychodni w Szczytnie Która świadczy weekendową i świąteczną pomoc ambulatoryjną w ramach umowy z NFZ. Lekarze ze Szczytna uważają, że pacjenci nadużywają ich pomocy

Przychodnia w Jedwabnie już od dwóch lat nie świadczy pacjentom pomocy w weekendy. Jej kierownik, doktor Halina Ważna tłumaczy, że takie rozwiązanie wynika przede wszystkim z obostrzeń prawnych ograniczających czas pracy lekarzy i pielęgniarek.

– Te dyżury na pewno służyły pacjentom, ale powiem szczerze: moja wydolność jest coraz mniejsza – wyjaśnia doktor Ważna. – Jednak pacjenci, którzy korzystali w wolne dni z opieki lekarskiej w Szczytnie skarżą się, że lekarze byli zdziwieni ich przyjazdem i niezadowoleni, że muszą udzielać im porad.

Kierownik ośrodka w Jedwabnie przyznaje, że tego rodzaju sytuacje nie powinny mieć miejsca.

– Lekarze, którzy tam pracują, swoją opieką obejmują cały powiat, niezależnie od tego, gdzie który pacjent jest zapisany – mówi doktor Ważna.

Przy okazji radzi, by w podobnych wypadkach zwracać przyjmującym uwagę i przypominać im, że weekendowej pomocy nie świadczą bezpłatnie.

Wiceprezes spółki „Eskulap”, z której mieszkańcy Jedwabna korzystają w weekendy, Włodzimierz Tarasiuk potwierdza, że przychodnia ma podpisaną umowę na świadczenie opieki nocnej i świątecznej pacjentom z terenu powiatu. Zastrzega jednak, że dotyczy to tylko nagłych zachorowań.

– Nasze zdziwienie wywołuje sytuacja, kiedy zgłaszają się do nas osoby z przewlekłymi schorzeniami, które powinny być leczone w dni powszednie - mówi Włodzimierz Tarasiuk.

Według niego, przypadki odwiedzania przychodni przez mieszkańców spoza Szczytna w weekendy są nagminne. Wiele osób, robiąc np. zakupy czy goszcząc u rodziny, postanawia przy okazji wstąpić do lekarza. To, jak mówi wiceprezes „Eskulapa”, utrudnia jemu i jego kolegom pracę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum