Temat Szczecinecki/Rynek Zdrowia | 12-01-2015 11:46

Szczecinek: szpital przejmuje laboratorium, Sanepid szuka oszczędności

Od 1 stycznia br. część badań, które do tej pory były wykonywane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinku będzie prowadziło laboratorium Szpitala Szczecinek Sp. z o.o.

Fot. Archiwum

Chodzi o mikrobiologię i wszystkie badania, które od jakiegoś czasu Sanepid realizował na zlecenie lekarzy rodzinnych, poradni specjalistycznych i szpitala. Ze względu na konieczność znalezienia oszczędności w Sanepidzie, trzeba było jednak wprowadzić zmiany. Zdecydowano o nich na ostatniej sesji Rady Powiatu ale rozmowy na ten temat trwały już jesienią - informuje temat.net

Laboratorium wykonywało wspomniane badania od momentu, kiedy w szczecineckim szpitalu zostało zlikwidowane laboratorium. Chodziło o to, aby pacjenci nie musieli podróżować do Koszalina czy Szczecina. Obecnie zakres ten wraca do szpitala.

Barbara Szysz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku podkreśla, że zadania statutowe Sanepidu to m.in. badanie wody, żywności, badania na tzw. nosicielstwo. Badania laboratoryjne na rzecz pacjentów nie leżą natomiast w gestii inspekcji sanitarnej.

Więcej: temat.net