Szczecinek: szpital dołączył do pilotażu programu "Dieta Mamy"

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2019 13:42

Szpital w Szczecinku Sp. z o.o dołączył do pilotażowego programu "Dieta Mamy". Program jest adresowany do kobiet, które przebywają na oddziale szpitalnym w związku z przebiegiem ciąży i porodem.

Szczecinek: szpital dołączył do pilotażu programu "Dieta Mamy"
Program finansowany jest przez NFZ, pilotaż potrwa 2 lata Fot. Archiwum

Szczecinecki szpital to siódma już placówka z regionu, po szpitalach w Gryficach, Drawsku Pomorskim, na Pomorzanach i przy Unii Lubelskiej w Szczecinie i Białogardzie, które zdecydowały się realizować wspomniany program - wyjaśnia Radio Szczecin. 

Przypomnijmy, udział w programie polega nie tylko na zapewnieniu wyżywienia przeznaczonego dla kobiet w ciąży i w okresie poporodowym, ale także na konsultacjach dietetycznych i poradnictwie oraz edukacji i rozpowszechniania treści na temat prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym.

Program zakłada podwojenie stawki podstawowej przeznaczonej na finansowanie żywienia grupy docelowej, a na pozostałe koszty związane z wdrożeniem pilotażu (np. wynagrodzenie dietetyka, działania edukacyjne) przyjęto wartość stanowiącą 30 proc. stawki żywieniowej - w sumie będzie to 18,20 zł.

Wprowadzenie pilotażu to odpowiedź resortu na postulaty dot. konieczności prawnego uregulowania spraw związanych z wyżywieniem pacjentów. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, minister zdrowia podjął decyzję o opracowaniu standardu, który kompleksowo określi zasady żywienia szpitalnego. Z uwagi na pilotażowy charakter zadania, standard obejmie wybraną grupę pacjentów, kobiety w ciąży i w okresie poporodowym.

Program finansowany jest przez NFZ, pilotaż potrwa 2 lata. Pilotaż programu ''Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy" ma kosztować rocznie NFZ, 24,5 mln zł rocznie.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum