Szczecin: wojewoda chce kontroli NIK w szczecińskim pogotowiu

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2009 16:30

Wojewoda zachodniopomorski, Marcin Zydorowicz, wysłał do NIK pismo, w którym domaga się kontroli w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

Decyzja wojewody skłoniła dotychczasowego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, dr. Cezarego Pakulskiego, do pełnienia funkcji do końca tego roku.

Wcześniej doktor Pakulski odmówił podpisania umowy i kontynuowania pracy, po pozytywnej ocenie funkcjonowania szczecińskiego pogotowia ratunkowego przez samorząd wojewódzki. Jego zdaniem, w instytucji dochodziło do wielu nieprawidłowości, o czym mówił także portalowi rynekzdrowia.pl. Chodziło m.in. o dorabianie przez pogotowie na komercyjnych przewozach, przy wykorzystaniu karatek systemowych.

Zespół karetki specjalistycznej wykorzystywanej  komercyjnie nie pozostaje w tym czasie w gotowości do świadczenia procedur ratujących zdrowie i życie ludzkie. Ambulans „znikał” z systemu, bo wykonywał zadania, do których nie był przeznaczony.

Cezary Pakulski uważa także, że pogotowie zarabia dodatkowe pieniądze, wykorzystując brak organizacji transportu chorego. Zgodnie z prawem wynikającym z przepisów Ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, w uzasadnionych stanem klinicznych sytuacjach, pacjent powinien być transportowany do najbliższego, ale właściwego szpitala, czyli takiego, który jest w stanie udzielić mu specjalistycznej pomocy w oparciu o szpitalny oddział ratunkowy i blok zabiegowy.

– Chory trafia do najbliższego szpitala, nawet gdy nie ma tam oddziału, który może mu pomóc. Potem szpital musi zlecić transport do ośrodka referencyjnego, który często odbywa się tą samą karetką. W ten sposób mamy podwójne finansowanie transportu jednego chorego – mówił nam na konsultant zachodniopomorski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum