Szczecin: to już pewne, szpitale zostaną połączone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2016 16:45

Dwa szczecińskie szpitale: Specjalistyczny Szpital im. prof. A. Sokołowskiego oraz Wojewódzki Szpital Zespolony zostaną w przyszłym roku połączone. Uchwała dotycząca konsolidacji placówek została podjęta we wtorek (15 listopada) na sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Szczecin: to już pewne, szpitale zostaną połączone
Szczecińskie szpitale zostaną połączone w 2017 r. Fot. Archiwum

Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Zdunowie obecnie jest zadłużony na kwotę 21 mln zł. Co miesiąc jego dług wzrasta o kolejne 2 mln zł. Radni zadecydowali, by zadłużoną placówkę połączyć z Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

- Połączenie placówek przyniesie stabilizację zarówno dla pacjentów, jak i dla załogi, a także da perspektywę rozwoju obu szpitali - ocenił w rozmowie z PAP marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Dzięki podjętej dziś decyzji mamy możliwość negocjacji z wierzycielami pukającymi do szpitala w Zdunowie. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z bankami, które dzięki konsolidacji kredytu dla większego podmiotu są w stanie zaoferować nam lepsze warunki. Dla nas oznacza to znaczące oszczędności - dodał.

Jak zaznaczył Geblewicz, aby powstała nowa placówka medyczna, potrzebny jest teraz podpis wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego.

- Wpisanie do rejestru sądowego nowego połączonego bytu może nastąpić po upływie 3 miesięcy, ale nie dłużej niż 6 miesięcy. Liczymy, że wiosną przyszłego roku dojdzie do fizycznej konsolidacji szpitali. Do tego czasu placówki będą rozmawiały o kształcie funkcjonowania nowej placówki - dodał.

Przewodniczący Radnych Sejmiku PiS Paweł Mucha ocenił konsolidację szpitali jako "nieracjonalną decyzję". Zarówno przedstawiciele strony społecznej, jak i była dyrekcja szpitala w Zdunowie wskazywali na to, że nie ma informacji, które by uzasadniały połączenie.

- Z planów finansowych, które zostały nam przedstawione wynika, że do 2021 r. szpital po przejęciu będzie wciąż miał stratę. Nie rozumiem, dlaczego musieliśmy podjąć tę decyzję dzisiaj, nie czekając na wynik finansowy za bieżący rok - powiedział.

- Obawiamy się, czy uda nam się uzyskać oszczędności na takim poziomie, żeby budżet skonsolidowanego szpitala mógł się zbilansować - powiedziała dyrektor szpitala w Zdunowie Magdalena Sojka-Szostak.

- Tak dla pacjentów, jak i pracowników medycznych nic się nie zmieni. Będziemy rozmawiać z częścią załogi, która odpowiedzialna jest za administrację szpitala. W naszych założeniach 48 etatów w szpitalu w Zdunowie przeznaczonych jest do likwidacji, z czego 18 to etaty osób, które są w wieku przedemerytalnym lub nabyły prawa emerytalne - dodała.

- Najważniejszy jest dla nas pacjent, który nadal będzie leczony albo w placówce przy ulicy Arkońskiej albo w Zdunowie - zapewniła dyrektor szpitala wojewódzkiego Małgorzata Usielska.

- Jeżeli pacjent był leczony w Zdunowie na oddziale ortopedii, pulmonologii, interny czy chirurgii, to nadal tam będzie leczony. Liczę, że placówki będą się wspierały jako jeden skonsolidowany szpital - zaznaczyła.

Prokuratura Rejonowa w Szczecinie prowadzi obecnie postępowanie związane z przekazaniem przez Zarząd Województwa 11 mln zł dla zadłużonego szpitala w Zdunowie. Postępowanie zostało wszczęte na wniosek związku zawodowego tejże placówki. Zdaniem związkowców Urząd Marszałkowski nie przekazał reszty z 18,5 mln zł na spłatę faktur poinwestycyjnych. Zdaniem urzędników decyzja taka była związana z prowadzonymi przez marszałka rozmowami z Komisją Europejską w sprawie przesunięcia części środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Decyzja ta została również wstrzymana do momentu podjęcia decyzji o połączeniu szpitali.

Po konsolidacji placówek powstanie jeden szpital mający swoje budynki zarówno w prawo- jak i lewobrzeżnej części Szczecina. W sumie będą to 32 oddziały z ponad 1 tys. łóżek i prawie 40 poradni specjalistycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum