Szczecin: szpitale w Zdunowie i na Arkońskiej zostaną połączone?

Autor: szczecin.wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 15 października 2016 14:10

Zarząd województwa zachodniopomorskiego planuje połączenie dwóch podległych mu szczecińskich szpitali: w Zdunowie i przy ul. Arkońskiej. W listopadzie nad projektem uchwały głosować mają radni sejmiku województwa.

Szczecin: szpitale w Zdunowie i na Arkońskiej zostaną połączone?

Co doprowadziło do tej sytuacji? Jaka jest kondycja obu szpitali? Jakie są wyniki audytu? Kiedy pracownicy dowiedzą się, co ich czeka? O tym w wywiadzie dla Gazety Wyborczej mówi z Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa, odpowiedzialna m.in. za ochronę zdrowia.

Poinformowała m.in., że zakończył się już audyt obu lecznic, czyli Szpitala Zdunowo i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

- O tym, że sytuacja w Zdunowie jest trudna, wszyscy wiemy. To się nie stało z dnia na dzień. W 2014 r. po oddaniu dużej inwestycji [wybudowano nowe skrzydło szpitala m.in. z SOR, lądowiskiem na dachu i blokiem operacyjnym - red.] bardzo mocno wzrosły koszty szpitala, głównie eksploatacyjne - mówi Mieczkowska.

Dodaje: - Na początku 2016 r. widzieliśmy już, że sytuacja nie zmierza w dobrą stronę. I że nie tylko w zwiększonym kontrakcie z NFZ musimy szukać ratunku, ponieważ każdego miesiąca szpitalowi do zbilansowania się brakuje około 2 mln zł.

Zaznaczyła, że przestrzeń placówki w Zdunowie została powiększona, a nie zwiększono działalności medycznej. - Po prostu podniesiono jakość usług. Powstały przepiękne poradnie, sale operacyjne, sterylizatornia, oddział intensywnej terapii. Ale nie przyniosły ze sobą przychodów - stwierdza Anna Mieczkowska.

A co, jeśli radni nie zgodzą się na połączenie Zdunowa i Arkońskiej? - Szpital w Zdunowie będzie musiał sam się restrukturyzować i na pewno ograniczać działalność - przyznaje Mieczkowska.

Cały wywiad: szczecin.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum