Szczecin: połączenie dwóch szpitali może oznaczać utratę 1 mln euro z Funduszy Norweskich

Autor: Gazeta Wyborcza, IB/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2009 09:50

Paweł Gonerko, dyrektor Specjalistycznego SPZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą w Szczecinie, a do niedawna zastępca dyrektora Specjalistycznego ZOZ-u Zdroje Szczecin, jest, podobnie jak Marek Hok, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, gorącym zwolennikiem połączenia obu lecznic. Nawet, jeśli miałoby to oznaczać cofnięcie dotacji w wysokości 1 mln euro przyznanej w ramach Funduszy Norweskich SSPZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą na budowę nowego oddziału oparzeń.

- Po kilku miesiącach zarządzania szpitalem mam jego pełny obraz - mówi Paweł Gonerko. - Na 100 łóżek codziennie połowa stoi pustych. Szpital ma wykonania na poziomie 55 proc. i dług wynoszący ok. 1,5 mln zł. Do tego dochodzą ogromne potrzeby inwestycyjne. Na modernizację i dostosowanie do unijnych standardów potrzebujemy ponad 40 mln zł.

Zdaniem dyrektora oddziały szpitalne powinny przejść do Specjalistycznego ZOZ Zdroje Szczecin. W SSPZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą najbardziej racjonalne wydaje się natomiast utworzenie dziecięcej przychodni specjalistycznej, do której trafią poradnie rozrzucone w różnych częściach miasta, m. in. przy ul. Słowackiego i Janosika.

Dyrektor Gonerko rozpoczął rozmowy z samorządem wojewódzkim na temat swojego projektu pod koniec ub. r. Obecnie czeka na oficjalne stanowisko organu założycielskiego.

Marek Hok, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia, chce jednak najpierw wyjaśnić, czy połączenie szpitali nie spowoduje utraty milionowej dotacji z Funduszy Norweskich.

- Zwróciliśmy się z tym pytaniem do resortu zdrowia - mówi. - Na razie czekamy na odpowiedź.

Dla Pawła Gonerki sprawa jest jednak jasna: lepiej stracić milion euro, niż zwlekać ze zmianami, których brak pogrąża jego placówkę w coraz większym kryzysie. Ostateczny głos w tej sprawie należy do Sejmiku Wojewódzkiego.

Przypomnijmy: Specjalistyczny ZOZ Zdroje Szczecin, który miałby przejąć oddziały szpitalne SSPZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą ma obecnie ponad 700 łóżek na oddziałach stacjonarnych i dziennych. Rocznie hospitalizuje około 15 tys. pacjentów. Prowadzi opiekę stacjonarną i ambulatoryjną nad matką i dzieckiem oraz lecznictwo psychiatryczne.

W SSPZOZ nad Dzieckiem i Młodzieżą działają oddziały chirurgii dziecięcej, oparzeń, urologii, pediatrii, gastroeneterologii, reumatologii, nefrologii ze stacją dializ, OIT oraz dziecięcy SOR.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum