Szczecin: pacjenci obawiają sie o losy ośrodka rehabilitacyjnego

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2014 13:36

Czy należący do SPS ZOZ Zdroje w Szczecinie Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży przy ul. M Skłodowskiej-Curie przestanie istnieć? NFZ zakontraktował tylko część prowadzonej tam działalności. W ocenie szpitala nie daje to możliwości dalszej kontynuacji działalności ośrodka w dotychczasowym układzie.

Rodzice pacjentów są zaniepokojeni i zdezorientowani. Dotąd korzystali z pomocy tutejszych lekarzy i fizjoterapeutów. Teraz nie wiedzą, co dalej. Boją się przenosin ośrodka do Zdrojów dlatego podpisują się pod protestem "przeciw likwidacji jedynej na lewobrzeżu przychodni rehabilitacyjnej dla dzieci i młodzieży przy ul. M. Skłodowskiej-Curie i przeniesieniu jej na prawobrzeże do szpitala w Zdrojach". 

Ośrodek nie dostał od NFZ kontraktu na porady lekarzy rehabilitacji oraz kontraktu na dalszą działalność dziennego oddziału rehabilitacyjnego przy ul. Mącznej w Zdrojach. Otrzymał natomiast kontrakt (do końca czerwca 2019 r.) na fizjoterapię ambulatoryjną. Niestety jest on o dwie trzecie niższy od wnioskowanego przez placówkę. Nie daje to możliwości dalszej kontynuacji działalności ośrodka w dotychczasowym układzie. Zwłaszcza że ten ośrodek już od lat generował straty.

W szpitalu twierdzą, że właśnie analizują, co zrobić. Zapewniają jednak, że informacje o likwidacji czy przeprowadzce ośrodka z ul. Skłodowskiej-Curie są przedwczesne.

Anna Makuchowska z biura prasowego zachodniopomorskiego NFZ twierdzi, że pacjenci mają teraz kilkanaście miejsc z takimi usługami do wyboru, bo Fundusz podpisał umowy na porady lekarskie z rehabilitacji leczniczej z ośmioma ZOZ-ami, na leczenie wad postawy u dzieci i młodzieży - z dwoma, ortopedię i traumatologię narządów ruchu u dzieci - także z dwoma, a wady stawu biodrowego z trzema ośrodkami. Reumatologią zajmą się dwa ośrodki. 

Więcej:szczecin.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum