Szczecin: kolejny szpital rozważa zmniejszenie liczby łóżek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2019 11:42

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, które miało doprowadzić do zwiększenia liczebności personelu w szpitalach, daje się placówkom we znaki. Część szpitali w Polsce już ogranicza liczbę łóżek. Takiego ruchu nie wyklucza też szpital na Pomorzanach.

Szczecin: kolejny szpital rozważa zmniejszenie liczby łóżek
Fot. archiwum

Z początkiem roku weszły w życie nowe normy zatrudnienia w szpitalach. Jak wynika z przepisów, na jedno łóżko szpitalne ma teraz przypadać 0,6 etatu pielęgniarskiego, a na oddziałach zabiegowych – 0,7. To oznacza, że dziesięciu pacjentów ma obsługiwać sześć lub siedem pielęgniarek na dyżurach. Szpitale w całej Polsce mają problem, bo choć placówki chciałby zatrudniać nowy personel, to pielęgniarek po prostu brakuje.

Przed dylematem stanęła także dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM.

- W związku z wprowadzeniem przez MZ nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych analizowana jest w naszym szpitalu obecna sytuacja w tym zakresie, jak również w zakresie wykorzystania liczby łóżek w klinikach oraz na blokach operacyjnych szpitala - wyjaśnia Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka szpitala na Pomorzanach.

Podkreśla również, że problemem jest nie tylko brak chętnych do pracy pielęgniarek i położnych, ale również wysoka średnia wieku pielęgniarek zatrudnionych w szpitalach. Pod uwagę brane jest zmniejszenie liczby łóżek na oddziałach naszego szpitala. Ze wstępnych analiz wykorzystania łóżek wynika, że jest to możliwe ze względu na organizację pracy oddziałów.

Jak wynika z otrzymanych informacji, które napływają od placówek w Szczecinie i regionie, problemy w związku z nowymi przepisami będą praktycznie w każdym szpitalu. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum