Szczecin: do okulisty, kardiologa, endokrynologa tylko w pilnych przypadkach

Autor: Kurier Szczeciński/Rynek Zdrowia • • 16 września 2009 09:34

W szczecińskich poradniach na konsultacje u specjalisty od chorób zakaźnych, okulisty, kardiologa, endokrynologa mogą liczyć już tylko pacjenci wymagający pilnej pomocy .

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie kończą się limity, a przychodnie realizowały już prawie swoje kontrakty.

– W pierwszym półroczu, za zgodą Funduszu, dokonaliśmy przesunięć z poradni, które są mniej oblegane przez pacjentów. Ale teraz nie mamy już większych możliwości – mówi prof. Florian Czerwiński, dyrektor ds. medycznych w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach. Najtrudniej jest w kardiologii i okulistyce. Na bieżąco przyjmowane są tylko pilne przypadki.

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zapisy na wizyty w niektórych poradniach sięgają już końca roku – informuje Kurier Szczeciński. Najtrudniej dostać się do poradni tarczycowej, endokrynologicznej, transplantacyjnej i chorób zakaźnych. Jest problem z badaniami wysokospecjalistycznymi – rezonansem, tomografem.

Dyrektorzy zabiegają w NFZ o zwiększenie kontraktów. Jednak Fundusz nie zapłaci za przekroczone limity, jak było to w poprzednich latach. Teraz płatnik dopuszcza tylko możliwość przesunięć w ramach całego kontraktu świadczeniodawcy (z poradni mniej obleganych do tych, w których potrzeba więcej punktów).

W przyszłym roku pieniędzy ma być jeszcze mniej.

– Na 2009 rok, na świadczenia w poradniach specjalistycznych i w pracowniach diagnostycznych Zachodniopomorski Oddział NFZ ma 182 mln zł - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Oddziału. – W planie finansowym zatwierdzonym przez Radę NFZ na 2010 rok, na ten rodzaj świadczeń jest 177,4 mln zł.

Rzecznik zastrzega jednak, że ostateczny plan finansowy może być inny, bo nowelizacja ustawy zdrowotnej zawiera nowy algorytm podziału środków między poszczególne oddziały Funduszu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum