KAW, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 26-10-2009 11:30

Szczecin: boromeuszki chciałyby odzyskać szpital

Boromeuszki po latach milczenia poinformowały, że chcą odzyskać nieruchomość, w której mieścił się Szpital Miejski w Szczecinie. Chcą prowadzić w niej usługi opiekuńczo-lecznicze.

W 2009 r. władze Szczecina przeniosły działalność medyczną ze Szpitala Miejskiego im. św. Karola Boromeusza SPZOZ do SP ZOZ Zdroje.

– Powodów takiego działania było kilka, m.in. zły stan budynków, które wymagały generalnego remontu, a dostosowanie obiektu do obowiązujących norm wymagałoby wielomilionowych nakładów – powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Klek z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Zakon boromeuszek prowadził szpital przy ul. Wyzwolenia przed wojną. W latach 90. starał się go odzyskać. Ale w 1994 r. tzw. komisja majątkowa umorzyła postępowanie. W sierpniu 2009 r. pełnomocnik boromeuszek poprosił o ponowne rozpatrzenie sprawy. Komisja potwierdziła, że zakon nie ma możliwości odwołania. Siostry mogą albo dogadywać się z miastem, albo wystąpić z pozwem do sądu powszechnego – przypomina Gazeta Wyborcza.

Dziś obiekt stanowi własność gminy Szczecin.

Przed decyzją o restrukturyzacji szpitala, w lipcu 2007 r. miasto wysłało pismo do Kongregacji Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy z zapytaniem dotyczącym zamiarów Kongregacji wobec nieruchomości przy ul. Wyzwolenia.

– Na spotkaniu, które odbyło się we wrześniu 2009 roku, prezydent i większość radnych wyrazili zainteresowanie ewentualnym powrotem do Szczecina sióstr boromeuszek, które prowadziłyby działalność opiekuńczo-leczniczą na rzecz mieszkańców miasta – wyjaśnia nam Tomasz Klek.

Siostry podtrzymują swoje roszczenia odnośnie prawa do własności tego terenu. Nie są zainteresowane ewentualnym prowadzeniem swojej działalności na innych terenach.

– Teraz ich pismo będzie szczegółowo przeanalizowane, w najbliższym czasie miasto zajmie w tej sprawie stanowisko – zapewania Klek. – Boromeuszki podtrzymują roszczenia co do własności szpitala. Nie są zainteresowane prowadzeniem działalności na innych terenach.