Szczecin: bezdomni będą mieli swojego lekarza

Autor: LJ, 24kurier.pl/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2010 11:40

W szczecińskim Stowarzyszeniu dla bezdomnych Feniks będzie pełnić dyżury lekarz.

Bezdomny, to trudny pacjent dla systemu ochrony zdrowia w każdym kraju.

– Urząd Miasta przeprowadził konkurs dla organizacji pozarządowych na zapewnienie usług medycznych dla osób bezdomnych. Stowarzyszenie Feniks, które prowadzi zamknięte schronisko, złożyło swoją ofertę, wygrało konkurs i uzyskało dotację w tej wysokości 60 tys. złotych na zatrudnienie lekarza – informuje portal rynekzdrowia.pl Adrian Guranowski, kierownik Referatu Polityki Społecznej UM w Szczecinie.

Przyznaje, że zastanawiano się nad najlepszą formą zapewnienia podstawowej opieki medycznej dla bezdomnych. Uznano, że najlepiej spełni funkcję udzielanie pomocy w miejscu, gdzie bezdomnych jest najwięcej, czyli w schronisku.

Zatrudniony lekarz będzie pełnić dyżury trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Kontrakt z lekarzem zostanie podpisany do końca roku. Miasto przeznaczyło na ten cel 60 tysięcy złotych. Ponad 40 tys. to zapłata dla lekarza, reszta zostanie przeznaczona na leki oraz, w razie potrzeby, transport dla chorych.

W schronisku prowadzonym przez Stowarzyszenie Feniks, które sezonowo pełni także rolę pogotowia zimowego, przebywa w okresie największych chłodów, nawet 180 osób. Poza sezonem zimowym, na stałe mieszka tu ok. 70 podopiecznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum