Sytuacja w rybnickim szpitalu: zamknięto dwa oddziały, będzie ewakuacja?

Autor: nowiny.pl, JJ/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2009 13:36

Dyrekcja Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku zamknęła dwa oddziały. Wypisano już część pacjentów.

Groźba ewakuacji, a nawet likwidacji szpitala staje się realna. Zarząd kryzysowy z Katowic przygotował już miejsca w całej południowej Polsce dla rybnickich pacjentów. Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Witold Trólka z biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego sytuacja w szpitalu się zaognia.

Załoga szpitala jest podzielona. Jedni protestują, żądając podwyżek i zgłaszają zastrzeżenia wobec dyrektora szpitala, inni są przeciw protestującym i popierają działania dyrekcji...

- Nikt z nas nie będzie zarabiać 7 tys. zł. Zresztą dyrektor bardzo sprytnie cały czas mówi o kwotach brutto. Podwyżki, które my wywalczyliśmy, a teraz dyrekcja chce nam je zabrać, to średnio 300 zł – mówił dziennikarzom Michał Stawowski ze związku zawodowego pielęgniarzy i pielęgniarek.

Z kolei pracujący w szpitalu lekarze, psychiatrzy i terapeuci, napisali do marszałka województwa śląskiego Bogusława Śmigielskiego list, w którym potępiają strajk i stają w obronie dyrektora lecznicy.

Na bramie wjazdowej do szpitala pojawiło się hasło: „Jesteśmy przeciwko strajkowi”.

 – Zawnioskowaliśmy już do dyrekcji, że jeśli ci ludzie wrócą do pracy, to my stąd odchodzimy. Mówię o terapeutach i większości lekarzy. Funkcja pielęgniarki wymaga zaufania publicznego, one je straciły. Nie wyobrażam sobie dalszej współpracy z tymi ludźmi – mówił Piotr Dragon, ordynator oddziału sądowego rybnickiej lecznicy.

 Do tej pory zamknięto już dwa oddziały, część pacjentów nie wymagających specjalistycznej hospitalizacji opuściła szpital.

Z biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego otrzymaliśmy dane dotyczące sytuacji finansowej szpitala (na dzień 31 marca br.) - strata placówki  wynosi 1 900 519 zł, natomiast zobowiązania i rezerwy na zobowiązania to kwota 15 026 526 zł. Zobowiązania wymagalne (przeterminowane) szpitala wynoszą ponad 2 mln złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum