Świętokrzyskie: wystawiali recepty refundowane bez umowy z NFZ - zapłacą kary?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2013 10:02

Świętokrzyski OW NFZ zakwestionował recepty i nałożył kary na lekarzy, którzy błędnie lub bez wcześniejszej umowy z płatnikiem wystawiali recepty na leki refundowane. Rzeczniczka praw lekarza przy Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej zapowiada, że ukarani lekarze mogą liczyć na pomoc prawną.

Świętokrzyskie: wystawiali recepty refundowane bez umowy z NFZ - zapłacą kary?

Zdaniem Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przepisy w tej sprawie są jednoznaczne: receptę na leki refundowane może wystawić jedynie lekarz, z którym NFZ zawarł stosowną umowę. Ten obowiązek wszedł w życie z początkiem 2012 r., a lekarze mieli pół roku na załatwienie sprawy. Większość dopełniła wymaganych formalności, ale nie wszyscy - informuje Gazeta Wyborcza.

Zakwestionowane przez płatnika kwoty wobec lekarzy nie posiadających umowy z NFZ na wypisywanie leków refundowanych są różnej wysokości: od kilkuset złotych do nawet 7,7 tys. zł. Ten ostatni przypadek dotyczy emerytowanego lekarza.

NFZ skontrolował również lekarzy, którzy mieli uprawnienia do wypisywania recept refundowanych. Od 2010 r. do końca lutego br. zakwestionował recepty lub nałożył kary na łączną kwotę 17 tys. zł. Kontrolerzy sprawdzili 23 placówki, z czego w ośmiu stwierdzono nieprawidłowości. Zdaniem płatnika, przepisanie leku nie znalazło uzasadnienia w dokumentacji medycznej.

Urszula Chonin, rzeczniczka praw lekarza w Świętokrzyskiej Izbie lekarskiej podkreśla, że Fundusz nie poniósł żadnych strat, ponieważ leki trafiły do osób uprawnionych, a w tej sytuacji nie powinien żądać pieniędzy od lekarzy. Zapowiada również, że prawnicy Izby staną w obronie poszkodowanych.

Więcej: kielce.gazeta.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum