Świętokrzyskie: wybrano dzierżawcę szpitala w Opatowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2011 12:54

Spółka "Twoje zdrowie" Lekarze Specjaliści z Katowic będzie dzierżawiła Szpital Powiatowy w Opatowie (Świętokrzyskie). Komisja przetargowa, powołana przez władze powiatu, zakończyła negocjacje z przedstawicielami firmy w tej sprawie.

Świętokrzyskie: wybrano dzierżawcę szpitala w Opatowie
Jak poinformował starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, dzierżawca rozpocznie działalność w szpitalu najpóźniej 1 października. Według władz powiatu opatowskiego, planowana restrukturyzacja ma zapobiec dalszemu zadłużaniu się lecznicy.

Jak tłumaczył starosta, decyzja komisji przetargowej trafi teraz pod obrady jednej z komisji rady powiatu. Powstanie projekt umowy dzierżawy szpitala, który zostanie przedstawiony radzie powiatu. Po podpisaniu umowy dzierżawca będzie musiał wystąpić do świętokrzyskiego NFZ o przepisanie kontraktu na świadczenie usług medycznych w opatowskim szpitalu oraz o wpisanie do rejestru wojewody.

Jednym z warunków postawionym w przetargu było wykończenie wnętrza i wyposażenie nowego obiektu lecznicy, a także dostosowanie pomieszczeń starego budynku na potrzeby poradni specjalistycznych. Zwycięska firma chce dokończyć budowę szpitala maksymalnie w ciągu czterech lat.

"Twoje zdrowie" sp. z o. o. Lekarze Specjaliści prowadzi szpitale w Nowym Sączu i Katowicach. W Opatowie planuje uruchomić rehabilitację i prowadzić zabiegi z zakresu chirurgii naczyniowej. Według starosty zatrudnienie w szpitalu będzie mogło znaleźć dodatkowo ok. 120 osób. Dotychczasowi pracownicy otrzymają gwarancje zatrudnienia z pakietem socjalnym na cztery lata.

Władze powiatu opatowskiego dwukrotnie w maju i w czerwcu ogłaszały przetarg na dzierżawę miejscowego szpitala. Na pierwsze ogłoszenie odpowiedziały dwie firmy, ale przetarg unieważniono  - oferenci nie spełnili warunków zawartych w specyfikacji przetargowej. Także dwójka oferentów zgłosiła się do drugiego przetargu - oprócz firmy z Katowic, "Kriomed" z Kielc.

W pierwszym przetargu cena netto za miesięczną dzierżawę gruntu i znajdujących się na nim budynków wyniosła 164 tys. zł, a za wyposażenia szpitala - w tym sprzętu medycznego - 30 tys. zł. W drugim ogłoszeniu obniżono ceny dzierżawy - w przypadku nieruchomości do 99 tys. zł, a w przypadku sprzętu do 25 tys. zł. Nieruchomości mają być wydzierżawione na 30 lat, wyposażenie - na pięć lat.

Warunki przetargu zakładają kontynuację przez oferenta udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych bez istotnego ograniczania ich dostępności, warunków udzielania i jakości. Oferent musi także prowadzić działalność medyczną przede wszystkim na rzecz osób uprawnionych do nieodpłatnej opieki zdrowotnej.

W kwietniu rada powiatu podjęła uchwałę o restrukturyzacji opatowskiego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz zgodziła się na wydzierżawienie szpitala. Radni podkreślali, że SPZZOZ, który prowadzi placówkę boryka się z problememi finansowymi, brakuje mu środków na działalność medyczną, świadczenia pracownicze i utrzymanie nieruchomości. Brak pieniędzy uniemożliwia też dokończenie budowy nowego szpitalnego pawilonu. Według sprawozdania finansowego za 2010 r., lecznica ma ponad 1,1 mln zł długu.

Opatowski szpital powstał pod koniec XIX w. Budynek kilkakrotnie przebudowywano. Obecnie lecznica posiada ok. 130 łóżek na pięciu oddziałach: wewnętrznym, chirurgicznym, ginekologiczno-położniczym, dziecięcym i noworodkowym. Szpital zatrudnia 253 osoby.

Budowę nowego gmachu lecznicy rozpoczęto kilkanaście lat temu, funkcjonuje już w nim oddział wewnętrzny. Poza przeniesieniem pozostałych, w pięciokondygnacyjnym budynku planowane jest uruchomione nowych oddziałów: intensywnej opieki medycznej, rehabilitacji i opieki długoterminowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum