Świętokrzyskie: trwają negocjacje z NFZ ws. długoterminowej opieki pielęgniarskiej

Autor: gazeta.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2013 13:32

Po rozstrzygnięciu konkursu na długoterminową opiekę pielęgniarską przez świętokrzyski NFZ okazało się, że część dotychczasowych świadczeniodawców przegrała walkę o kontrakt. Posypały się odwołania - w sześciu przypadkach prezes NFZ przyznał rację oferentom.

Świętokrzyskie: trwają negocjacje z NFZ ws. długoterminowej opieki pielęgniarskiej

Świadczeniodawcy podnosili głównie zarzuty niezasadnego odrzucenia ich ofert przez komisję konkursową - poinformowała Gazeta Wyborcza.

Jak powiedziała nam Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w 2012 roku na pielęgniarską opiekę długoterminową świętokrzyski NFZ przeznaczył 13 mln 248 tys. zł. Usługi te świadczyły 223 etatowe pielęgniarki (25 podmiotów). Ponadto tym rodzajem opieki objętych było 1341 pacjentów - wszyscy, którzy takiej opieki wymagali.

- Na rok 2013 zaplanowane mamy 14,5 mln zł. Zabezpieczyliśmy świadczenia dla 1409 osób (wzrost o 68 chorych). Świadczy je 234 pielęgniarek (27 podmiotów) - poinformowała rzecznik.

Zaznaczyła, że nie są to dane ostateczne, ”ponieważ jesteśmy jeszcze w trakcie rokowań: konkurs główny zakończył się w lutym, nowe umowy obowiązują od 1 marca” - Dlatego na pewno ulegnie zmianie kwota przeznaczona na pielęgniarską opiekę długoterminową oraz liczba pacjentów nią objętych i liczba pielęgniarek wykonujących świadczenia powiedziała.

Konkurs na długoterminową opiekę pielęgniarską budził ogromne emocje w województwie świętokrzyskim. Po rozstrzygnięciu okazało się, że część dotychczasowych świadczeniodawców przegrała walkę o kontrakt. Jest szansa, że w wyniku trwających rokowań i oni dostaną kontrakty. To ważne, bowiem dla osób starszych i chorych oraz niesamodzielnych istotna jest ciągłość opieki oraz zaufanie do opiekunów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum